2 komente te “Myfid bej Libohova, diplomati që krijoi Lek-un

  1. Gezohem shum me kur meson dhe lexon tetilla komente historie.Dhe un si nje djal Gjirokastrit lindur dhe banus aty por tani aktualisht jetoj ne Greqi Athin me mbush mekrenari kjo histori.Dhe aq me mir kur kto histori lidhen dhe me gojthenat e stergjyshve te mi.Ajo quhej Gastare Habipi te ciles ne sot gezojm emrin e saj tek motra jon qe jeton ne Gjirokaster ne lagjen 18 shtatori blloku depot e djathit.Por ajo qe do te cilesoja un ne kete histori esht qe ajo ka jetuar aty per shum vite epunesuar tek bejleret libehoves .dhe nga kjo familje ka lindur nji femij vajz jasht martese nga qehajai me vajzen e ksaj shtepie ecila meret dhe ritet ne Gjirokaster neshpin e teto Gastos me deshiren e familjes Libovite dhe ndihmohet dhe me nji shum te vogel monedhash te asaj kohe qe ishin te mjaftushme per ate koh.Ajo ritet dhe martohet menji djal qe eshte ritur po nga teto Gasto icili esht mar i vogel mosha 7_8 vjec. Nga ky zevgar lind vetem nji femij gjyshja ime e quajtur Fete Habipi nji grua zonj e asaj kohe sic tregojn dhe profesoret eqytetit.Ajo lindi ne vitin 1908.Do flas nje her tjeter per historin familjare.Pershkrimi qe ju beni ka vlera te medha politike. Kjo tregon se sa vlera te tilla humben ne kohen e monizmit Enverist.Pra dhe nji her ju pershendes dhe ju uroj juve dhe familjes tuaj shendet dhe lumturi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.