Mos u shtirni, ju lutem!

Shkruan: Rexhep Shahu

Ju qe e sollet ne pushtet, ju qe bete bashke qelbesira e maskarej, ju qe thirret si Marksi maskarej te gjithe vendit bashkohuni ta debojme Berishen e te sjellim Edi Ramen, ju mos u shtirni se na i nxoret zorret.

Po te kishte bere Berisha, ai i keqi e shume i keqi cerekun e bemave te Rames keto tre vite, tridhjete here do ti mbushnit sheshet per ta debuar nga pushteti, edhe te vdekurit do i nxirrnit ne protesta.

Sot shtireni se jeni kunder Rames. Ju thjeshte e doni me te mire, nuk e doni kaq te keq, thjeshte doni privilegje, fonde, mbeshtetje prej tij, por nuk doni as pranoni t’i thoni Rama ik. Se ju jeni mire me Ramen, ndjeheni mire mbeshtjelle me te keqen e tij, ju nuk doni te keqe prej jashte bllokut, por sa per te kqiat e bllokut ju i duroni, te kqiat tuaja i doni e pranoni. Ju thjeshte bertisni per te vertetuar para nesh se ketu ka demokraci, ka fjale te lire ne rruge, ne kafe.

Une po knaqem me Ramen, po knaqem qe here here ua dhjet si di ai, po knaqem qe u tall, u shperfill. Une po knaqem sepse une ju kam lajmerue heret, kam qene kunder atij e ju te aleances se qelbesirave heret, kam bere orakullin heret. Bile une akoma nuk jam knaqe sa duhet me cfare po u ben ju Rama se akoma ka shume per tua bere ju.

Ndaj ju lutem mos u shtirni!
Beni te habiturin pse nuk reagon shoqeria, pse nuk ju mbeshtet shoqeria.
Shoqerine e keni vra ju, e keni bere deledash, e keni bere pederaste shoqerine, lapangjoze. Shoqeria civile ka vdeke. Ju e vodhet shoqerine civile, e dhite shoqerine civile, ia hoqet civilen shoqerise, e perdhunuat dhe sot askush nuk beson ne shoqeri civile dhe ajo eshte vetem seksion partie me zyra prane kryeministrise qe hap gojen kur i fut ndonje gje ne goje qeveria.

Mos u shtirni, aman mos u shtirni, mos vritni ma se boll xhenaze keni ba ndaj s’ka sot punetore, s’ka studente, s’ka sindikata, s’ka moral dhe mashtruesit e rrencat me te flliqte shesin moral.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top