Mos i ikni te vertetes per bacen Adem

Shkruan: Mehmedali Jashari

Komunistet shqipefoles, si krijese ruso serrbo sllave, qe nga fillimi me Enver Fadil Hoxhet e deri me sot me Edi Ramen dhe gjithe e majta komuniste, jane terhequr e riterhequr per hundesh nga çarqet greko ruso serrbe. Se kam fjalen per tru shperlamit, komunistet e thjeshte, turmat brohoritese.

Duke u be argati i tyre me dije e pa vetedije, disa kane rene viktime e propogandes se demagogeve djallezore, envero-titist e staliniste. Kjo bande e djajeve,  demagogeve dhe te kamufluare te ish regjimit te çoroditure dhe çorientuar politikisht, te eture per pushtet, shume deme i kane sjelle dhe i sjellin Kombit Shqyptar!

Baca Adem, shume gjera i ka peshtjelle, duke u fshehur pas viteve te burgut dhe patriotizmit, duke arsyetuar ideologet e tij sipas kohes, here Titon me socializmin modern jugosllav, e here Enver Hoxhen me komunizmin e forte staliniste!

Shqyptaret kane te drejte te pyesin; Baca, a ishte pjese e kesaje bande demagogesh enveriste, qe i sherbente majtisteve t’Shqiperise!? Apo ishte nje figure e pastert kombetare, qe i bashkonte Shqyptaret? Kete kurre se çartesoi baca Adem!

Pasi doli nga burgu, pas disa intervistave ne Beligrad, lavdrimi i kriminelit dhe trathetarit Enver Hoxha, rreshtimi i ti ne krahe te se majtes ne Shqiperi, afersia ndaj lidereve komuniste, sidomos Fatos Nanos dhe spiunazhit te fshehte ish-komuniste, bandes hakmarrja, intervistat dhe shkuarja e ti disa here ne Serrbi, gatishmeria e baces per nje gjuhe te perbashket me jugosllavet dhe dashuria e simpatia e tij ndaje popullit serrb!

Lufta e ashper kunder demokracise dhe Dr.Rugoves. Shqyptaret pyesin me te drejte, vertete, kush ishte baca dhe çfare deshti te ben, qe iu kundervu Dr Rugoves, me aq ashpersi e vendosmeni! Nuk la gje negative pa e thene, s’la shpifje pa e sajua e perseriture, kunder Presidentit te Kosoves dhe liderit te te gjithe Shqyptareve, Dr Rugoves! Kurse ne krahasim me ashpersin e ti ndaj kundershtareve te tij Shqyptar, baca ishte i urte dhe i bute ne dialog me serrbet, i gatshem te bashkpunon per krijimin e nje Ballkanie dhe bashkejetese me serrbet!

Krejte kjo ishte me pika te shkurtera, aq sa ka permbajtje dhe jo me shume se kaq veprimetaria e tij pas daljes nga “burgu”. Ne shyptareve na ka mbetur ta zbulojme vaktin(kohen) e hapsanes se baces Adem me shoshkiqat!  Deri tash, as nuk e dim se kush e ka vizitu ne burg! Baca, kurr ska fole! I ka ike gjithmone te vertetes.

6 thoughts on “Mos i ikni te vertetes per bacen Adem”

  1. Komunizmi eshte opium per popullin he kuptimin me te felliqet the fjales.Aden Demaqi ka qene I indoktrinume he place prej marksizmit she enverizmit.Edge he burg per Enver Hoxhen ka ra.Indoktrinimi I ketij enveristi the pakorrigjueshem eshte edhe sot our ka pa vete we be cfare mjerimi dhe mizerje ishte Shqipnia e Enver Hoxhes,kjo eshte e pafalshme.Turp te kete,edhe une lyp me pass turp komunistat.E pakonceptueshme ! Merit on never I,pak e ka pas ate burg qe ka bo.Ah sikur ta kish bo ne Shipni te Enverit…….prape ky komunist do ish.

  2. Është enigmatike:afër 30 vite në burg dhe doli gjallë,bile goxha vital!Thonë:gjatë Luftës shetiste lirshëm rrugëve të Prishtinës pa i munguar as një qime floku?
    Ky kërkonte Ballkani,ndërsa Rugova Kosovën e pavarur dhe sovrane…janë shumë pyetje qp kërkojnë pëegjigje dhe sqarime!..??

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top