MOS E VOTONI DEMARKACIONIN!

SHKRUAN: FLORIM ZEQA

Vënja e kushteve të padrejta pushtetarëve kosovar në këmbim të liberalizimit të vizave, siq është Demarkacioni me Malin e Zi, është akt i paprecedent nga zyrtarët e BE-së! Pasi një gjë të tillë nuk e kanë aplikuar edhe për vendet tjera të rajonit, gjegjësisht me republikat tjera të ish federatës jugosllave, disa prej të cilave janë bërë edhe pjesë e BE-së dhe NATO-s pa ju vënë kushtin e demarkimit të kufirit siq është rasti pikërisht me Malin e Zi, me të cilin vend Kosova ndodhet në kontekst territorial, por që qytetarët e këtij vendi nuk e bartin asnjë konseguencë sa i përket levizjes së lirë të njerëzve dhe mallërave drejt vendeve të BE-së.

Kështu, të vetmit që padrejtësisht po penalizohen në Ballkanin jugëpërëndimorë janë shqiptarët. A thua pse!?

Sepse e gjithë kjo është pasojë e një lidershipi të papërgjegjshëm kosovar në këtë dekadën e fundit, gjegjësisht në dekadën e pavarësimit dhe njohjes ndërkombëtare të shtetit tonë.

Personaliteti i dyfisht i kryeministrit Haradinaj

Mbetët krejtësisht i pajustifikueshëm fakti, se për çfarë motivesh kryeministri aktualë Ramush Haradinaj mohon të gjeturat e komisionit nën udhëheqjen e Prof. Shpejtim Bulliqit të cilin vetë e caktoj që në ditën e parë të ngritjes në fronin qeveritar, dhe për ironi të faktit tani pranon ratifikimin e një marrëveshje të cilën si opozitarë e kishte kundërshtuar me të gjitha mjetet ligjore dhe antiligjore si në kuvend ashtu edhe në komisionin për demarkimin e kufirit,…me ç’rast përveq hedhjes në fytyrë të hartave, e kishte ofenduar rënd në baza seksiste ish kryetarin e komisionit qeveritar Murat Meha.

Tani me të drejtë shtrohet pyetja hipotetike; “A meriton mirënjohje Murat Meha nga liderët shtetërorë apo ndëshkim Prof. Shpejtim Bulliqi” që bëri publike të gjitha shkeljet e komisionit paraprak!?

Një gjë është e sigurtë, presidentit Hashim Thaçi i kanë mbetur shumë dekorata në zyrën e tij, e ndoshta kryeministri do të përkujdeset për mirënjohjet!

Demarkacioni nuk e sjell liberalizimin e vizave

Demarkacioni nuk është kushti themeltarë për liberalizim të vizave siq po trumbetojnë liderët tonë shtetërorë, kjo është farsë, është truk politik për gllabërimin e tokave nga trungu ynë kombëtarë!
Farsë dhe hipokrizi politike është kushti i demarkacionit në këmbim të liberalizimit të vizave. Ngase pengesa kryesore e mosliberalizimit të vizave është klasa e korruptuar dhe servile politike e Kosovës, e cila djallëzisht është duke u përdorur nga Beogradi, Podgorica, Shkupi dhe Brukseli për gllabërimin e sërishëm të tokave tona stërgjyshore.
Nëse votohet Demarkacioni me Malin e Zi sipas variantit të qeverisë së kaluar, atëherë do të ndryshoj edhe pamja e flamurit shtetëror për shkak të ndryshimit të kufijëve, gjegjesisht për shkak të humbjes së rreth 12 mijë hektarëve tokë të Kosovës e cila e cenon në mënyrë drastike territorin e vendit tonë, gjë e cila e ndryshon edhe në aspektin gjeografik hartën e Kosovës, si dhe do i vënë në lajthitje shtetet që e kanë e njohur pavarësinë e e vendit tonë në kufijt ekzistues të saj.

Thirrje deputetëve shqiptarë

Deputetët e kanë obligim kushtetues të dalin fuqishëm në mbrojtje të kushtetutshmërisë dhe sovranitetit të shtetit. Të mos e votojnë ratifikimin e marrëveshjeve fatkeqe të liderëve të shantazhuar politik.

Ju deputet shqiptar të Kuvendit të Republikës së Kosovës, pa dallime partiake, pozitë dhe opozitë vihuni në shërbim të mbrojtjes së interesave të shtetit, atdheut tuaj dhe qytetarëve të vendit. Mos u bëni pjesë e politikave shkatërrimtare të shtetit për të cilin u derdh shumë gjak, u bënë sakrifica të panumërta të brezave të tërë.

Deputet shqiptar të Kuvendit të Republikës së Kosovës, që në damart e juaj rrjedhë gjak shqiptari, mos lejoni të shkelet mbi amanetin e shumë brezave, mbi gjakun e dhjetramijëra dëshmorëve dhe martirëve të lirisë tonë.

Deputet shqiptar të Kuvendit të Republikës së Kosovës, me votimin kundër Demarkacionit, jo vetëm që mbroni amanetin e dëshmorëve, mbroni coptimin e trojeve etnike shqiptare, mbroni Republikën e Kosovës, mbroni ardhmërinë e bashkatdhetarëve tuaj në shtetin e Kosovës.

Andaj bëheni mbrojtës të sovranitetit të shtetit, bëhuni ndërtues të paqës dhe sigurisë afatëgjate në këtë pjesë të gadishullit ballkanik.

Në të kundërtën, ju deputet shqiptar të Kuvendit të Republikës së Kosovës, me votën “pro” marrëveshjeve fatkeqe për vendin, me (pa) dashjen tuaj do të shndërroheni në shkaktar të trazirave dhe gjakderdhjeve të shpejta në trojet dardane, ngase populli nuk do të pranojë për asnjë çmim humbjen e tokave të veta, kthimin prapa të trashëgimisë stërgjyshore nën kthetrat e pushtuesve sllav.
Deputet, mos lejoni të bie mbi ju mallkimi i një popullate të tërë!
Andaj, që kjo të mos ndodhë, mos e votoni Demarkacionin!
Të gjithë në mbrojtje të integritetit territorial të vendit!
Edhe ju veteranë të vërtetë të lirisë së atdheut, nëse sot heshtni, pendimi dhe reagimi i juaj nesër mbetët i pa vlerë!

Këtë shkrim dëshiroj ta përfundoj me një thënje të Paulo Coelho: “Të presesh është e dhimbshme, edhe të harrosh është e dhimbshme, por të mos dish se çfarë vëndimesh të marrësh kjo është një nga vuajtjet më të mëdha”.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top