2 komente te “MASAKRA E GURËZIT: PËR TË MOS U PËRSËRITUR

  1. ne mes , burri i vjeter Zef Miri, pushkatuar me tre djemt, Frano-n, Gjeken qe hodhi ne ere bunkerin ne qender te Tiranes me 1944 dhe Pjetrin qe shkrojti me gjakun e Tij ne qeli: Rrofte Shqiperia….Foto eshte realizuar sipas protagonistit te asaj dite qe u realizua fotoja, nga Ernest Koliqi dhe jo shan Pici…Rrok Luli me thoshte se isha 12 vjec , dhe Ernesti vuri aparatin ne kemalec, mbajtese pastaj erdhi dhe u vendos ne mes nga rreshti i fundit….kjo eshte nje pjese nga fotoja…te gjithe pjestaret ne foto kane pesuar kalvarin e mundimeve, pushkatuar, burgosur, internuar, lenie pa shkolle….foto e vitit 1935

    1. ka dicka te perbashket mes asaj cfar i deklaroje enver hoxha stalinit ne lidhje me deshiren e madhe te popullit shqiptar per te paguar taksat, kjo do te kete ndodhur para masakres se Gurezit(Fushkuqes; Stalini e kishte provokuar Enverin duke e pyetur: i pagujne taksat qytetaret tu? Enveri: te gjitha…Stalini(dmth, ku ka lufte klasash ketu, si do te zhvillohet lufta, si do te linde rezistenca, shkaku i zhvillimit te luftes se njeriut kunder njeriut!!??)…Jo Tavarish Hoxha, taKSAT NUK I PAGUAN POPULLI IM JO I YTI I VUAJTUR…TAKSA NUK MUND TE PAGUHET (DMTH, DUHET TE RRITET DERI SA TE FILLOJNE TE NGREJNE KRYE, DHE PER T`I ARRESTUAR E DENIGRUAR, SIC NDODHE DHE ME bABE rEXHEN E eNVERIN ME VONE: Baba: Un e kam popullin e Gurezit nga mrapa(ne lidhje me taksat, kolektivizimin etj…Enveri (ky i paska gurezaket katolike nga mrapa, dmth ky qenka komandanti, avolkati i popullit katolik reaksionar te gurezit, kusherinjt e prek Calit, Malesi e madhe qe me shuan bataljonin “partizan”, qe kishte shkuar atje per reprezalje pas v. 1944!!?? Po nese un nuk e shuaj, neser HYN NE tIRANE ME mIRAJT, DOKTORE E OFICERE TE ZOGUT!!?? ) atehere ndodhi si ndodhi me Baben dhe me miqte e Tij ne Gurez….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.