5 komente te “MARRËVESHJA E ZÜRICH-UT NË MES PSSH-SË DHE LPK-SË ËSHTË BURIMI I TË GJITHA TË LIGAVE QË E GJETËN SHQIPËRINË, KOSOVËN DHE VISET TJERA SHQIPTARE

 1. Nje pershjrim bukur i thurur.
  Ne pavaresine e Kosoves kan ndihmu shume individ e shume parti e organizata. Meritat me te medha i ka LDK. Mirepo ne pengimin e krijimit te shtetit te Kosoves me se shumti kan kontribu ish LKCK dhe disa parti te vockla me ideologji bolshevike.Individit qe mbajne pergjegjesi per pengesat ne clirimjn dhe nderrimin e shtetit te Kosoves jane ata qe i lermend ne artikullin e tij Jashari. Keta jane individet qe edhe sot po e zhvatin Kosoven.

 2. CFAR DUHET BERE BHERZVE SI FATOS NANOJA, AY MASKARA NUK ESHTE SHQIPTAR ME GJAK ESHTE PERSON QE SHITI KOSOVEN DHE TE TER ME EMRIN SHQIPTAR SLLOBODAN MILLOSHOCICIT, DUKE BASHK PUNUAR ME ATA PLERA QE BEN KRIMET ME TE SHEMTURA KARSHI POPULLIT TIM VELLEZERVE E MINJ KOSOVARESH, , PERSONAT SI FATOS NANOJA DUHET FUTUT NE HELL SI NJE DER QE TA KUPTOJE SE SI NENET TONA SHIKONIN BUTATNN DJEMT VAJZAT FEMIT SI DHE TE PA LINDURIT, ESHTE PER TU CUDITUR SE NUK DPLI NJE NJE BUR SI JIM GOSTIVARI , QE TJA FUSTE SY KEMBET NE NJE KEPUCE LIDHUR ME KOK POSHTE , AKOMA PO HA BUKEN E POPULLIT PSE SE ESHTE KOMUMUT, KU KAN SHUM ANTARE, QE DUHEN PASTRUAR ME RENJE,,

 3. Lidhur me kontributin apo meriten e Lirise dhe Pavaresise se Kosoves, ka mendime dhe propagande, se kjo parti apo ai individ ishte i merituar, apo me i merituari.

  Mendoj se pjesa me e merituar dhe me e rendesishme qe Kosova eshte e lire dhe e pavarur, eshte ajo pjese e popullit Shqiptar te Kosoves qe qendroi ne Kosove, dhe jetoi ne Kosove ne te gjitha rrethanat qe u imponuan deri ne diten e fillimit te bombardimeve, qe i beri NATO-AMERIKA, pra deri me 24 Mars 1999.

  Shqiptaret qe kurrë nuk e nderruan vendin e lindjes dhe vendin e jeteses, perkunder te gjitha diskriminimeve, torturave, burgimeve, arrestimeve, vrasjeve politike, bombave, helmimeve… edhe te mijera veprimeve tjera anti-Shqiptare, qe i beri shteti i RSFJ-se dhe pastaj shteti i Serbise, jane pra pjesa me e rendesishme, me e merituara per LIRI dhe Pavaresi.

  Ne media lexojme per shume te ashtuquajtur veprimtarë apo parti politike qe vepronin jashtë Kosoves, ne Zvicer, Gjermani, Austri, Suedi, Britani apo ne ndonje shtet tjeter demokratik, dhe ekzagjerohen veprimtarite e tyre kinse patriotike.

  Shpesh ne media dalin individë duke evokuar kujtimet e kesaj veprimtarie jashtë Kosoves, ne shtetet demokratike, duke rrefyer aktivitetet e tyre qe nga vitet 1970-ta deri ne vitin e fundit te roberise 1999, te cilat aktivitete jane takimet neper klube, restorante, kafeteri etj… ne te cilat takime keta veprimtarë debatonin e ziheshin me njëri-tjetrin, se ne Kosove gjendja nuk eshte e mire!!!! Dhe kjo ishte e tere veprimtaria e tyre. Perjashtime benin kur kacafyteshin ndermjet vehtes, se cila te ashtuquajtura parti jane me te drejta apo me te mira.

  Ne te vertete shumica e ketyre veprimtareve, qe iken nga fushebeteja per liri, e cila fushe-beteje ishte KOSOVA, e jo Gjermania, Zvicra… etj, … treguan frike dhe iken. Beteja zhvillohej ne Kosove, aty ku protestat dhe veprimet tjera ishin te rrezikshme, dhe gjithmone kishin pergjigje te dhunshme nga ana e okupatorit.

  Ne Kosove patriotet e vertete kurrë nuk u dorezuan dhe nuk ia lane TOKEN, Shtepine, Banesen, Shkollen, Ajrin, Livadhet, Kumbullat, Dardhat, Misrin, Armët, Grurin, Malet dhe te gjitha pronat dhe pasurite tjera mbi toke dhe nen toke… okupatorit… siç e bene ata qe vendosen me ike dhe i dorezuan ato qe nuk bente t’i dorezohen okupatorit. Pra ata qe u dorezuan nuk jane patriotë por jane frikacakë qe iken nga beteja.

  Nese do te iknin edhe keta 1.3 Milion SHQIPTARË nga Kosova, sikur qe iken frikacaket, ne Kosove nuk do te kishte lufte… dhe KOSOVA nuk do te çlirohej kurrë.

  Okupatori do t’i mbyllte kufijtë si në Çamëri dhe ne do te ishim te shkaperderdhur neper planet… jashtë Kosoves… dhe me lejoni që te e shkruaj ne anglisht “game over”.

  Protestat ne Europen Perendimore qe konsiderohet demokratike, nuk kane qene te rrezikshme edhe nuk kane qene te dobishme, sepse kjo Europe edhe sot nuk e pranon Lirine dhe Pavaresine e Kosoves, me disa perjashtime (Britania e Madhe, Italia, Holanda, Belgjika, Gjermania), ndersa edhe sot ka shtete europiane te Europes demokratike qe votojne kunder Kendimit te Kosoves ne Eurovizion, apo kunder te drejtes qe Kosovaret te luajne futboll ne Europe (24 Shtete Europiane votuan kunder Kosoves ne UEFA)!!!

  Pra, perkunder kinse aktiviteteve te diaspores, ky aktivitet nuk arriti te siguroje as kengen ne EUROVIZION apo ndjekjen e topit neper stadiume te Europes… e çka te pritet prej aktiviteteve per LIRI dhe PAVARESI?

  Aktivitetet e partive ne vitet 1970-ta-1999 ne Europe ishin vetem biseda per te drejtat e Shqiptareve!!! Edhe me kaq kryhej aktiviteti patriotik.

  Disa frikacakë qe iken nga Kosova mburren se kontribuan me nje financim 3%, qe i paguan qeverise poashtu qe ka ike nga Kosova ne vitet 1990-1999, dhe kete obligim financiar e madherojne pa asnje aresye, sepse te gjithe qytetaret e Kosoves qe vazhduan te jetojne ne Josove kane paguar obligimin 3%. Ketu nuk ka çka te vleresohet apo diskutohet, sepse ka qene obligim.

  Disa thojne citoj ”ne ju kemi derguar mjete financiare per armatim” e ju keni luftuar !!! Dergimi i mjeteve per armatim eshte baraz me xero ne krahasim me luften per liri, qe zhvillohej ne çdo dite te ROBERISE. Gjate okupimit, çdo ambasade dhe çdo imstitucion shteteror i okupatorit, ne cilindo shtet, ka qene target ligjor, luftarak, dhe çlirimtar per çdo Kosovar qe ka jetuar jashtë Kosoves. Asnje sulm nuk ka ndodhe kunder Ambasadave, Konsulateve …etj. etj… te okupatorit!!! Pse?!

  Ne vitet e renda te roberise 1990-1999 te gjithe Shqiptaret ishin trajtuar ne menyre mizore pa asnje perjashtim. Mirepo disa patriotë te rrejshem ne biografite e tyre patriotike te rrejshme pohojne se, citoj: ”per shkak te dhunes politike nga okupatori ne vitn 1993 e leshova Kosoven!!!” Po cili Shqiptar nuk ka pase dhune politike ne vitin 1993, apo ne vitet 1990-1999? Asnjeri nuk ka qene i kursyer, por disa iken nga fushe-beteja, ndersa te fortit dhe patriotet qendruan ne Kosove, dhe nuk e zgjodhen rrugen e lehte te shpernguljes ne vende te sigurta te Europes.

  Kjo Europe VIZA-REFUZUESE dhe sot preferon SHQIPTARËT te jenë refugjatë, azilantë, hajna, e jo TURISTË, STUDENTË apo BIZNISMENË (me perjashtime UK, ITALY, AUSTRIA, BELGJIKA, Gjermania)…

  Perfundim: sot ne trojet SHQIPTARE jetojne ata, rë cilet se bashku me para-ardhesit e tyre duruan te gjitha diskriminimet e te gjithe okupatoreve ne 578 viteve te fundit dhe jane edhe sot SHQIPTARË, e jo sikur shumë qe iken ne Otomani, Turqi, Europe… etj…
  Shumica e ketyre te ikurve ne perioden e okupimit Otoman jane asimiluar, perveç Arberesheve, qe u dëbuan ne Kalabri dhe akoma jane Shqiptarë.

  Ndersa keta qe iken ne perioden 1955-1998 nuk aresyetohen, sepse te gjithe kane pase te njejtat aresyera per ikje… por shumica vazhdoi me durim jeten ne kushte diskrimnimi dhe terrori… deri ne LIRI dhe PAVARESI.

  Përpjekjet dhe luftimet e 578 viteve per LIRI, u kryen me 12 Qershor 1999, dhe me te merituarit ishin SHQIPTARËT qe jetuan dhe luftuan ne KOSOVE, dhe natyrisht me e merituara per finalizimin ishte ndihma madheshtore e SHTETEVE TE BASHKUARA TE AMERIKES.

 4. Po te lumt dora e goja kshtu i bahet mir popullit Shqiptar, vendit ,pa dyshim se kjo marrvshje vazhdon ndoshta jo e fort si ma pare po fara e keqe uk zhduket kollaj asnjiher komunistat çfar do llojit se vetem komsin e atdhe nuk kan uk puuen per vendin e popullin e vet

  1. Po, i nderuar komentues i shkrimit tim, keni plotësisht të drejtë kur thoni se ,,ajo marrëveshje vazhdon edhe mëtutje …”. Me siguri jeni mbështetur në shumë fakte kur thoni se ,,komunistët asnjëherë nuk kanë punuar për komb dhe Atdhe” . Pajtohem me mendimin e Juaj i nderuar bashkëmendimtarë, mik, e vëlla, se ,,fara e kuqe nuk zhduket kallaj”, pasi që ka helmuar shpirtërishtë shumë gjenerata duke i ushqyer me egjren komuniste, por me punën tonë si individ dhe kolektiv, me siguri do ta bëjmë që të mos e zënë kurrë më vendin në ball të axhakut, por aty ku e ka vendin në trapazan pas dere . Nuk është për t’u habitur që jemi katandisur si popull dhe si komb në këtë gjendje të mjeruar, kur dihet se kush po na i udhëheqë organet shtetrore dhe subjektet politike (me pak përjashtime). Ju falenderoj i nderuar për komplimentet, Zoti Ju nderoftë me të mirat e Tij të shumta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.