LISTA, KOPILE ME HILE

ADRIATIK RIZA DOSTI

Ai qe eshte i mençur dhe me mend ne koke e kembe ne toke, merret me permbajtjen e jo me formen, dhe nuk kerkon gjurmet kur te gjithe thone: Ja Ujku!

Keshtu po ndodh edhe tani ne Shqiperi pas gjoja publikimit te nje Liste fantazem te mediave dhe personave qe jane paguar nga Greqia per te mbrojtur inetresat e saj ne dem e ne kurriz te Shqiperise e shqiptareve. Te gjithe i jane turrur Listes per ta shqyer e bere copash dhe kulmi eshte se po te gjithe ne nje forme a ne nje tjeter pranojne hapur e publikisht e me plot goje se se PO, Greqia prej vitesh permes fondeve te saj sekrete ka financuar mediat shqipfolese te Tiranes per te lobuar per te.

Ne fakt skandali grek plasi pas nje sherri ne Parlamentin e tyre mes Ministrit te Mbrojtjes Kamenos dhe Ministrit te Jashtem Kotzias, ç’ka çoi ne doreheqjen e ketij te fundit…

Lajmi [ dhe asnje lloj liste me emra ] u publikua te nesermen ne gazeten Eleftheri Ora dhe vetem kaq.

Dy dite me pas nje dore e fshehte greke sigurisht por edhe mendje e holle dinake dhe dhelperore po greke sigurisht, pavaresisht faktit se mund te quhet Festim Lato apo tjeterrkushi e qe propagandon vetvehten se na luftonka per Republiken e Çamerise etj. etj., stisi e i serviri publikut te dyanshem greko-shqiptar nje Liste – Mjegullnaje permes nja dy portaleve teper te dyshimta fillimisht ne Maqedoni e me pas edhe ne Tirane e Athine.

Eshte nje lloj Liste e formuluar nga nje dore e piset dhe nga nje mendje e djallezuar fort, per te na futur ne shqiptareve ne qorrsokak e ne sherr mes njeri tjetrit ku me te thatin te digjet edhe i njomi dhe per te shpetuar sa te mundin zullumqaret e vertete, mercenaret e tradhetaret e shitur e te paguar, bukeshkalet, mosmirenjohesit e asaj toke qe i lindi e ju beri koken, pikerisht te atij lloji qe jep jeten per Partine e i ngul thiken pas shpine Shqiperise…

Shikojeni me kujdes listen Kopile me Hile…

Ka emra gjithfaresh politikane, artiste, gazetare, kengetare, analiste, profesore etj., nje tymnaje e vertete!

Dhe gjithe – gjithe vetem tre-kater emra te fshehur e bere rremuje mes tyre per te humbur gjurmet e çoroditur publikun shqiptar por edhe ate grek jane te pranueshem, llogjike e plotesisht te besueshem, si fjala vjen: Mut Nano, Eni Vasili, H.Cili, A.Hoxha, por nderkohe eshte qesharake perfshirja ne kete Liste dhelperake e emrave te Ardit Gjebrese, Olta Gixharit, Noizit apo edhe te Zhejit, S.Mecos, M.Nazarkos e sidomos biznesmenit çam D.Tahiri.

Persa i perket kreut te Partise Çame, Shpetim Idrizi, personalisht nuk e besoj kurre qe ai te kete rrjedhur nga trute e kokes dhe ta kete kaperdire Lugen e Corbes se prishur greke sado i uritur te kete qene, edhe pse luhatjet e akrobacite politike te te cilit sa ne nje karrike te Majte aq edhe ne nje te Djathte, sa ne krye te Parlamentit po aq edhe fare jashte tij kurre nuk me kane pelqyer.

Fusni njehere ne Listen tuaj Fatos Nanon, Paskal Milon, Kastriot Islamin, Ilir Meten, Ditmir Bushatin si ish e si Ministra te Jashtem e pastaj dilni edhe tek Idrizi, ok…

Edhe perfshirja ne Listen – Kopile te patriotit e biznesmenit te ndershem e te suksesshem çam Dashamir Tahiri sipas kendveshtrimit e llogjikes sime nuk eshte kurresesi e perligjur dhe si per Idrizin po ashtu edhe per Tahirin mendoj se liste – kopil – hartuesi ka patur si qellim mendoj une te godase çeshtjen çame e me nje gur te vrase dy a me shume zogj…

Deri tani vete Idrizi por edhe Zheji, Salianji, Nazarko, Gixhari, e ndonje tjeter i kane pergenjeshtruar publikisht akuzat ndaj tyre, dhe mire kane bere. Te tjeret kane heshtur dhe vetem ata e dine pse- ne e heshtjes se tyre!

Nga ana tjeter ”Profesori sherxhi” greku – skipetar, Panajot Barka, doli e tha se, po Greqia mund ta kete bere kete lloj investimi ne median shqiptare por keshtu vepron e gjithe bota!

Cila Bote o koqe kandari ajo lloj bote qe fillon ne Athine e mbaron ne Selanik?

Dhe pikerisht ky Panajoti e pas tij edhe Kosta, Dulja, Mico etj. etj., kane vite e dekada qe jetojne ne Shqiperi, hane buken e pijne ujin e saj, thithin ajrin e saj e nderkohe paguhen prej grekut per te helmuar Shqiperine e shqiptaret dhe as ju ka hyre e as ju hyn qofte edhe nje Gjemb i vetem ne kembe!

E lexuat ate ç’ka tha specialisti i çeshtjeve detare M.Pasha reth mareveshjes detare Shqiperi – Greqi qe ende e mban te fshehte qeveria e Rame – Bushatit ?

Lexojeni, lexojeni dhe do te bindeni se kush ka marre e vazhdon te marre para nen dore e investime mediatike prej fqinjit tone jugor!

Eshte Top Chanel i pari e ne krye te listes thote Pasha, qe i ben lobing e propagande te fuqishme grekerve me kete rast tek deklaron ne çdo emision informativ te tij se JO, Shqiperia nuk humb Det nga kjo mareveshje por Fiton dhe se kjo mareveshje e re korigjon gabimin e Berishes te 2009…

E po ky eshte kulmi o njerez edhe te lene pa Det edhe te thone Lahu tani!

E quani vertet rastesi qe organizatori e sponsori i fashistit grek e antishqiptarit te terbuar kengetarit Sfakinakis ne koncertin e tij ne Tirane ishte po Top Chaneli?

E quani rastesi vertet faktin se jo vetem keto ditet e Listes, por prej disa kohesh te gjithe lobuesit e pa fre te Greqise jane te ftuar speciale te TV Klanit e Top Chanel-it ?

E quani thjesht rutine te perditeshme informative ate ç’ka ben prej kohesh italo-shqiptari i ndyre Carlo Bollino ne dem te Shqiperise e shqiptareve ne ekranin e tij te Report TV, apo e quani thjesht ”bisede miqesore” helmin qe vollen kunder shqiptareve ne ekranin e ABC ne Provokacjen e felliqur te tij Panajot Barka e Mut Nano?

Ndaj Lista kopile, duke dashur te fshehe emrat e vertete te grekepaguarsve e greke-perfituesve, natyrisht qe perfshin deri edhe emrat e Rudina Magjistarit, Cakos, apo qellimisht edhe ato te zarit te Edvinit, Velise te perzjere me ato te Aniles e Kostes, e ku ta di une!

Natyrisht qe greket nuk jane aq koqe kandari sa ti publikojne kaq banalisht bashkepunetoret e tyre shqiptare kunder shqiptareve, dhe Gjarperi asnjehere nuk i tregon kembet e veta, por ashtu sikurse besoj se nje liste e vertete veshtire te dale e te behet ndonjehere publike pasi do digjte jo pak shqiptare gjakprishur e greker shkerdhata por nese nje dite do dale vertet atehere ju garantoj se ne 20 vendet e para jane pikerisht ato media e ata persona qe une i kam permendur publikisht e ju a kam dhene si shembull juve o shqiptaret e mij te ndershem e patriote ne shkrimin tim te para dy diteve te titulluar, Doni fakte ju?

Lexojeni, lexojeni me kujdes se aty i keni edhe emrat edhe Listen qe ju mundon kaq shume, ajo eshte Lista e vertete dhe me fakte kokforta nga ku nuk kane se nga e luajne dot bythen rrenegatet, mercenaret e tradhetaret shqipfoles qe kane vite e vite qe rrojne e jetojne ne Shqiperi por llapin ne shqip e me Leftat e grekut.

Ndaj dhe lista te tilla kopile qarkullojne enkas per te humbur gjurmet e tyre, per te fshehur aktivitetin kriminal te Mut Nanove, Lorenceve, Fevzive, Merove, Bushateve, Batoneve, Fugave, Spiropaleve, Deniseve, Caneve, Bolinove, Enit, Rudines , Ilves, Hiles, etj etj bastarde e perverse te ketij kallepi e soji edepsez e antishqiptar…

Ndaj merreni me qetesi e mençuri dhe mos bini viktima e preh e Listave te tilla por besojuni Listave reale te cilat i perjetoni po vete ju nga mengjesi deri ne darke e non stop prej viitesh ku ne te gjithe mediat tuaja paçavure shqipfolese ju dhunojne e ju bejne diversitet mediatik po shqiptaret tuaj bytheshitur qe, te pabreke i gjeti Dita e milionere i ngrysi Nata!

Sepse realisht, si nga greku e serbi, po ashtu edhe nga rusi e turku, Lista e vertete antishqiptare fillon e mbaron po me te njejtin emer, Edvin Rama, sepse po ai eshte ne krye e ne fund te çdo gjeje te keqe sot kunder atij vendi e atij populli tek eshte lidhur sikurse Djalli pas erresires, me te gjithe djajte e gogolet, shejtanet e kuçedrat e botes, kunder Shqiperise e shqiptareve.

Doni fakte ju?

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top