KUNDER SHKRIMTARIT TUFA KA SHPERTHY NJI SULM TIPIK SLLAVO-KOMUNIST-ENFERRIST

SHKRUAN: HAKIK MENA

Kohet e fundit, ka shperthy nji sulm tipik kerrmash sllavo-komuniste-enferriste ndaj drejtorit te institutit te krimeve komuniste, shkrimtarit te nderuem z Agron Tufa , por edhe ndaj disa intelektualeve te tjere antikomuniste. E per sa i perket ksaj teme, me te drejte kane shkruejt bajagi e mjafte mire ne mbeshtetje te z Tufa ( veçoj ato te z. Tanush Kaso e Ilir Seci )

Me thane te drejten, nuk jam aspak i çuditun me formen e qellimin e tyne. Pra, kjo avangard hibride kerrmash e perbame prej etnish dhe bijsh, ashte : tu u mundue te shuej çdo za deshmie okulare, çdo za intelektuali qe po guxon me kontribue per zbardhjen e krimeve makabre te kohes se regjimit enferrist: ashte tu u mundue me zhduk dhe zhvleftsue çdo dokument qe te shpie ne gjurmet e krimeve te regjimit sllavo-komunisto-enferrist: ashte tu u mundue me mohue e justifikue çdo ligj antinjeror te regjimit te tyne: ashte tu u mundue me mohue gjithçka qe ka te baj me vuejtjet, persekutimet, interrnimet dhe burgimet e klases se persekutueme .

Po ajo qe te ban pershtypje ne ket rast, ashte pse tash ?!

Si duket, puna dhe metodat e z. Tufa ne bashkepunim me koleget e tij kane qene te efektshme ne drejtim te zbardhjes se ktyne te vertetave te hidhuna, qe ky hibrid kerrmash, po don me çdo kusht e çmim me i dry ne kasaforten e hekurte sllavo-komuniste-enferriste. Ky hibrid bastardesh jane msue me e derfomue te verteten, por ajo qe kto bastarde nuk jane msue kohet e fundit jane: niveli i perfaqsuesve te klases tone, kamengulja e tyne dhe forma institucionale.

E per kto tre karakteristika, duhen pergezue e mbeshtet fuqishem z Tufa e koleget e tij, e jo vetem prej klases se persekutueme, por prej tane shqiptareve te ndershem .

Tue pas parasysh kto fakte, e sidomos gabimin e paraardhsve tane ne 1944, kur nji pjese e parise mendonin dhe shpreheshin qe : komunistat i perzum prej nahise tone ose akoma nuk kane ardhe ne nahine tone, do i sygjeroja bashkevuejtsve antikomunist qe mos te perserisim gabime te tilla, por te bahemi bashke, e z. Tufa e koleget e tij ti mbeshtesim maksimalisht , sepse ai nuk po sulmohet thjesht si Agron, as si shkrimtar, as si intelektual, as si perkthyes, por si nji intelektual qe ka vendos me perfaqsue klasen e vet denjsisht e ne menyre profesioniste e institucionale.

Po e mbyll tu e pergezue z Tufa e koleget e tij e tu ju urue suksese te matejshme, e i Madhi Zoti i ndihmofte ne ket detyre fisnike .

2 thoughts on “KUNDER SHKRIMTARIT TUFA KA SHPERTHY NJI SULM TIPIK SLLAVO-KOMUNIST-ENFERRIST”

  1. Keto pasoja te renda kunder familjeve te perndjekur politik 1944-2019, kane ardhur direkt nga kryekomunisti Sali Ram Berisha.
    Sepse ai nga viti 1990-2019 , ka mbuluar dhe ka marrur ne mbrojte kriminelet dhe spiunet e diktatures komunist.
    Nje pjese nga keta kriminel zollumqar e antikombetar Sali Berisha i ka marrur ismeqar te punsuar tek partia familjes tij PD:

  2. Jam plotesishte dakorde me shkrimin tuaj Hakik Mena . Nuk jam i persekuturar i nivelit tuaj , por jam nje antikomunist i betuar , e urrej ate sistem me gjithe forcen e shpirtit , prandaj cdo Shqipetar i ndershem , duhet te japi kontributin e vere ne zhdukjen e komunizmit ,se fatkeqesishte dhe mbas 29 vitesh drejtojne vendin , eshte e pabesueshme , e , tmerreshme .

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top