KTHIMI I HERONJËVE TË LUFTËS

Prishtinë, 27 Nëntor 2018

Me ceremoni të lartë shtetërore është bërë rivarrimi i heronjëve të luftës, Ilir Konushevci dhe Hazir Malaj, në varrezat e dëshmorëve në Velani.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nën patronatin e të cilit është kryer ceremonia e rivarrimit, kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, si dhe ministri i FSK-së, Rrustem Berisha.

Në ceremoninë e sotme morën pjesë familjarët e heronjëve, pjestarë të Gueriljes së hershme, si dhe qytetarë të shumtë. Eshtrat e dy heronjve janë rivarrosur 20 vjet pas vrasjes së tyre të mistershme. Gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës janë bërë homazhe, me ç’rast është mbajtur edhe një akademi përkujtimore.

 

 

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top