Kosova nuk është kërcënim për ekstremizmin

Shkruan: Daniel Serwer

Eksperti i çështjeve të Kosovës, Daniel Serwer thotë se Prishtina është e angazhuar në përpjekje për të frenuar ekstremizmin dhe se kjo luftë ka dhënë rezultate. Ai i bëri komentet në përgjigje të një artikulli të botuar dje në gazetën Nju Jork Times, në të cilin Kosova cilësohet si një burim i ekstremizmit islamik dhe i xhihadistëve. Zoti Serwer thotë se për një sërë arsyesh ai nuk pajtohet plotësisht me pikëpamjen e shprehur në gazetën Nju Jork Tajms. Ai mendon se popullata në Kosovë e mbështet mjaft NATO-n dhe Bashkimin Evropian: “Së pari, është i vogël numri i kosovarëve të rekrutuar në krahasim me përmasat e popullsisë së atjeshme myslimane. Nga autoritetet e Kosovës janë marrë masa të forta ligjore në këtë aspekt, siç kanë qenë ndjekjet penale dhe dënimet. Dhe, në fund të fundit, popullata në Kosovë është shumë pro NATO-s, shumë pro Bashkimit Evropian dhe shumë kundërshtuese ndaj ISIS-it”. Në artikullin e gazetës Nju Jork Tajms thuhet se sauditët kanë investuar shumë para në Kosovë për të përhapur wahabizmin, ideologjinë konservative që mbizotëron në Arabinë Saudite. Zoti Serwer thotë se qeveria po i përgjigjet kësaj me masa parandaluese.

“Është shumë e qartë se sauditët kanë bërë disa gjëra që do të dëshiroja të mos i kishin bërë dhe artikulli e trajton mirë këtë subjekt. Por unë nuk e besoj se kjo e ka radikalizuar popullatën e Kosovës. Ka radikalizuar një numër relativisht të vogël të rinjsh dhe tani qeveria po bën përpjekje serioze për ta parandaluar vazhdimin e kësaj dhe për të riintegruar ata që kthehen nga lufta në Irak dhe Siri”.

Sipas vëzhguesve, një numër imamësh në Kosovë përdorin vështirësitë ekonomike nëpër fshatrat e Kosovës për të rekrutuar njerëz në favor të ideologjive të skajshme. Zoti Serwer, i cili prej shumë vitesh merret me çështjet e Kosovës, nuk e mohon këtë fakt: “Kjo është një teknikë që përdorin sauditët dhe kjo është për të ardhur keq. Por duhet thënë se të predikosh islamin konservator dhe të predikosh ekstremizmin janë dy gjëra të ndryshme, nuk janë e njëjta gjë. Ne po flasim këtu për disa qindra njerëz që janë radikalizuar dhe që kanë shkuar për të luftuar në Irak dhe Siri. Qeveria e Kosovës thotë se gjatë vitit të kaluar askush nuk ka shkuar dhe unë nuk kam dëgjuar njerëz ta kundërshtojnë këtë pohim, pra ky është një rezultat mjaft i mirë”. Zoti Serwer thotë se ka disa mënyra për ta luftuar me sukses radikalizmin: “Mënyra më e mirë është të vazhdohet ndërtimi i shtetit të Kosovës si një demokraci dhe ekonomi e tregut të lirë si dhe ndërtimi i shtetit ligjor. Përgjigja e duhur do të ishte përgjigja me mjete ligjore”. Analisti thotë se në Kosovë ka një farë përhapje të praktikave fetare që janë më konservatore. Kosova ka qenë një vend ku praktimi i fesë ka qenë dekuraruar për shumë dekada. Prandaj nuk është e habitshme që ka disa njerëz të cilët kanë zgjedhur një drejtim më konservator, sidomos në fshat, por kjo është mjaft e ndryshme nga ekstremizmi.

2 thoughts on “Kosova nuk është kërcënim për ekstremizmin”

 1. Agron Gashi

  Te gjithe ata qe luftojne ne Siri jane Musliman qe ishin Shqiptar ne kohen e kaluar. Ne Siri luftojne ata qe e lexuan librin musliman Kuran. Ne Siri nuk ka shkuar asnje Shqiptar qe ka lexuar Abetaren, Lugjet e Verdha, Lahuten e Malcise, Bageti e Bujqesi, edhe qindra libra Shqipe.
  Prandaj ose je SHQIPTAR ose MUSLIMAN.
  Te dyjat nuk lejohen me religjionin ISLAM. Prandaj pakica kombetare Muslimane(afro 18-22 mije) ne Kosove e ka historine e vet, ndersa ne SHQIPTARET(3.2 Milion me diaspore) e kemi HISTORINE dhe GJEOGRAFINE tone. Per mua thënjet e atyre qe nuk jane SHQIPTAR(Visar Duriq, Naim Trrnafc, Halil Matosh, Xhabir Hamit, Irfan Salih, Ferid Agan,Fuad Ramiq,Gezim Kelmend, Amir Ahmet, Sabri Bajgor, Mazllam Mazllam, Enes Gog, Gold Ag), nuk me bejne pershtypje.

  Per mua vetem kur je SHQIPTAR je SHQIPTAR , ndersa atributet tjera te ngjitura jane te dores se dyte, per shembull atributi Musliman, Katolik ,Ortodoks, Ballist, Futbollist,Kosovar, Qam, Mjek,Bandit, Hajn, Vrases, Humanist, Terrorist, Marksist, Wehabi, Baskebollist,Komunist,Verior, Jugor, Frizer, Gomister, Peshkatar , Gazetar, Patriot,Tradhëtar, etj etj …jane irelevante per perkatesine kombetare.
  SHQIPTARI NUK ËSHTË MUSLIMAN , dhe MUSLIMANI NUK ËSHTË SHQIPTAR..

 2. Agron Krasniqi

  Një person i konfesionit Musliman keto ditë e zbuloi personalitetin e tij te vertete te një antishqiptari. Xhabir Hamiti shpesh here paraqitej rrejshëm nëpër media apo ne biseda private si një musliman i moderuar, edhepse muslimani mund te jete vetem Musliman, as i moderuar as primitiv as radikal as politik….por Musliman.
  Musliman ose je ose nuk je. Nuk ka verzion tjeter.
  Xhabir Hamiti paraqitej kinse ka konflikt konceptual ne BIK me Muslimanin kryesor te Kosoves Naim Trrnava, por ne te vertete nuk kishte as konfliktin me te vogel konceptual, sepse ska konflikt konceptual te Muslimanet, por ka konflikte financiare apo konflikte per pozita administrative ne Shtetin Laik te Kosoves, ne te cilin shtet BIK eshte nje organizate joligjore , meqe uk eshte regjistruar ne asnje institucion shteteror te Kosoves.
  Xhabir Hamiti keto dite kerkon njesoj sikur Naim Trrnava qe ne Kosove, ne shkollat laike shtetrore te futet mesimi musliman duke tentuar fillimin e shkaterrimit perfundimtar te Kombit Shqiptar ne Kosove, dhe fillimin e prodhimit industrial te Muslimaneve ne Kosove. Nje tjeter musliman me emrin Sabri Bajgora thote qe mesimi fetar i pengon dukurite negative,,! Nuk ka dukuri me negative se religjioni e sidomos religjioni musliman qe eshte dukuri katastrofale negative , me e rrezikshme se hajnia, droga, prostitucioni, terrori etj. Mesimi fetar eshte dukuri me negative qe mund ti ngjaje kombit SHQIPTAR.
  Religjion Musliman urdheron qe qdo Musliman prioritet te e kete muslimanizmin, ndersa e ndalon perkatesine kombetare. Sipas kesaj urdherese nuk ka kombe, dmth nuk ekzistojne kombet por ekziston Muslimani.
  Rrjedhimisht nuk ka Shqiptar.
  Ne Kosove sot ka afersisht 20-25 mije praktikues te muslimanizmit, duke u bazuar ne numrin e muslimaneve qe shkojne ne faltoret muslimane , ne Xhamija, ne baza ditore. Prej ketyre 20-25 mije Muslimaneve, ka musliman me prejardhje te ndryshme, siq jane Shqiptar, Serb, Turqeli, Romë, Malazez, etj, por shumica jane me prejardhje Shqiptare.
  Xhabir Hamiti kërkon qe per 20-25 mije musliman te imponohet mesimi musliman neper shkolla publike edhepse 95% te popullates se Kosoves nuk praktikojne asnje religjion ne asnje institucion relixhioz. Imponimi i mesimit fetar eshte tradhetia me e madhe qe mund ti behet kombit Shqiptar, sepse vetem ne shtetin e ish mbreterise Jugosllave lejohej vetëm …..mesimi fetar per Shqiptar!!!
  Shkaterrimi i kombit Shqiptar është plan i vjeter e serbeve dhe turqeve.
  Sot jemi ne kthesen historike : ose te jemi SHQIPTAR ose te mos jemi Shqiptar. Ne kete kthese historike duhet te luftohet pa asnje kompromis tentimi i forcave te llojit Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava, qe e kerkojne shkaterrimin perfundimtar te kombit Shqiptar.
  Keto dy personalitete muslimane, jane konvertuar nga Shqiptari ne Musliman dhe eshte qeshtje e tyre personale, por ne qe e konsiderojme vehten Shqiptar duhet te mbrohemi nga sulmet e ketyre dy Muslimanve qe deshirojne te prodhojne musliman ne menyre industriale…….
  Muslimanet e Kosoves duhet te praktikojne religjionin musliman ne faltoret muslimane …….dhe kjo eshte definitive. Ritualet fetare nuk duhet lejuar ne instutucionet publike.
  Nese ne Egjipt ne tre vitet e fundit jane mbylle 34 mije faltore muslimane, eshte a aresyeshme qe ne Kosove te behet i njejti veprim.
  Pra Kosova definitivisht duhet te jete shtet sekular, ndersa religjiozet e kane vendin ne faltoret religjioze , e kursesi ne shkolla publike por vetem ne shkolla fetare.

  Muslimani Xhabir Hamiti jep shembuj se ne disa shtete ka mesim relixhioz. Sigurisht qe ka por ne Kosove nuk duhet te kete , sepse Kosova i ka tre religjione, dhe te gjitha religjionet i kane shkollat e tyre. Pastaj ka religjione te ndryshme , dhe asnjera prej tyre nuk eshte e njejte ne filozofi.
  Poashtu mbrenda religjioneve ka mijera verzione dhe interpretime .
  Ato interpretime dhe verzione le te jene qeshtje e personave religjioz….e kursesi e atyre qe nuk praktikojne asnje religjion.
  Xhabir Hamiti neser do te kerkoje qe te aplikohet Sheriati.
  Prandaj personave sikur Xhabir Hamiti dhe Naim Trrnava ……duhet treguar ku e kanë vendin……ne objekte religjioze per praktikim te religjionit.
  Nese kerkon praktikim te religjionit ne shkolla , atëhere mund te kerkohet edhe ne restorante, shtepi publike apo prostitucioni, stadiume, kafeteri, pishina, gjithkund!!,!,!,,,,!ne plazhë, ne Korzo..ne shitore, shoping qendra……etj..etj……

  Xhabir Hamiti edhe Naim Trrnava ju jeni…… tradhetar, sepse ju e urreni Gjuhen Shqipe, Gjergj Kastriotin, Plisin, veshjet kombetare SHQIPTARE. JU E URRENI HISTORINE E kombit Shqiptar….dhe ne fund ju urreni kombin SHQIPTAR, sepse keshtu ju dikton religjioni Musliman. Ju vesheni si arab, dukeni si arab, ligjeroni si arab ne gjuhen arabe, madheroni historine arabe, punoni per interesat e arabeve……..dmth ju jeni Arab.
  Ose je Shqiptar ose musliman.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top