Koha e Xhafer Devës

Shkruar nga Butrint Bardhi

Na ishte njëherë një kohë e bukur
Kur Shqiptarët ishin të lirë dhe të lumtur

Kohë e shkurtë, kjo kohë gëzimi
E kujtojmë me mallë, para se të na kaploj trishtimi

Ishte koha e Xhafer Deves
Kur u ngrit flamuri i t’vërtetës

Koha e bashkimit kombëtar
Që u arrit për herë të parë

Ky burrë i madh ky mëndimtar
Strateg ushtarak i kombit Shqiptar

Mbrojti me shpirt dhe zemër Shqipërinë Etnike
Me traditë shekullore të Kosovës heroike

Përparimin e atdheut
e mbrojti me ushtar të Skënderbeut

Trim i madh ky burrë i dheut
Mbrojtës i flaktë i mëmedheut

Ky burrë bujar, ky burrë Shqypnie
Luftoj kunder çdo lloj tradhtie

Tradhëtaret e kuq frikacak
Iu trembshin shpirtit luftarak

Xhafer trimi nuk u dorëzua
Flijoi vetën për Shqipërinë e bashkuar

Kthehu kohë, oh kohë e vjetër
Të jetojmë të lirë dhe të fortë si mbretër

Kthehu kohë, oh kohë e veprës
Të jetojmë në Shqipërinë e Xhafer Devës

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top