John Kerry i thotë Erdoganit – Ndale dhunën

Janë ashpërsuar marrëdhënjet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Turqisë. Sekretari i Shtetit John Kerry, i ka bërë thirrje Erdoganit të ndërpresë dhunën dhe hakmarrjen ndaj kundërshtarëve politik. Sekretari Kerry, me ton të ashpër kundërshtues, hodhi poshtë pretendimet e presidentit Erdogan për organizimin e grushtshtetit nga ana e Shteteve të Bashkuara, Fetullah Gylen dhe Gjeneralëve kemalist shqiptar.

John Kerry tha se SHBA-të po i ndjekin me keqardhje zhvillimet politike në Turqi dhe i dënojmë aktet e dhunës së papërmbajtur ndaj kundërshtarëve politik, gjykatësve dhe oficerëve të ushtrisë.

2 komente te “John Kerry i thotë Erdoganit – Ndale dhunën”

  1. Per te mbaj, me grushtshtetin e sajuar nga ai, tur pushtetin, dhe per te perjetsuar Sulltanatin, Erdogani tani po kerkon perkrahes nga jasht. Per te siguruaar te tille, e ka te pa mundur te siguroje ne boten demokratike, prandaj, ka inskenuar nje skenar barbar, ne bashkpunim me forcat e erreta sllavo ruse. Dhe tani, ne menyre fare te hapur ati i vjen perkrahja nga Putin, dhe se shpejti do lidhet aleanca Ruso turke.

  2. Bota demokratike e ka kuptuar se ky eshte nji “grushte” shteti i sajuar nga vete Erdogani.
    Ne asnji vende te botes nuk mundet te perfundoj nji grusht shteti e nga kushe,nga forcat e ushtris per 4 ore.
    Turqia dhe Erdogani e di mire çfare do te thot grusht shteti nga ushtria.ERDOGANI NJI DIKTATOR.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top