3 komente te “Ja si shkruanin gazetat komuniste të Tiranës në kulmin e lulëzimit të marrëdhënieve të Hoxhës me Titon

  1. ENVER FAQE ZIU NUK KISHTE TRU TA KUPTONTE TITON, MBASI TITOJA ISHTE SHUM ME I MENCEM DHE DIPLLOMAT. SI DHE PATRIJOT I SLLAVEVE, NUK KA ME AS NJE LIBER QE TE THOTE SE SLLAVET I KAN RESPEKTUAR SHQIPTARET SI DO MOS KOSOVARET, BURGOSUR VRARE INTERNUAR , ENVERI KAK LESHI PO TE KISHTE TRU DUHESH TA KUPTONTE ARSYEN PSE AY DESHTE QE TA MESONIM GJUHEN E TYRE, NE SHQIPRI KISHIM GJUHEN FERNJHGJISHT ITALISHT SI DHE RTUYRQISHT , QE KISHTE SHUM BURA QE I ZOTRONIN ATO GJUHERA, .

  2. Me ndihmen e partizanëve te Shqiperise ,Jugosllavija,përkatësishte Serbija e okupojë Kosoven .
    Partizanet e Shqiperise i quejshin Kosovartë kokëderra dhe i vrisnin sikur te ishin lepuj .

  3. Ky dokument nuk ka nevoje per kurrfare komenti. Ne kuader te bashkimit fizik edhe te Shqiperise londineze me Jugosllavine, krahas planit ekonomik te perbashket, monedhes se perbashket, fotos se Titos ne fleten e pare te abetareve dhe teksteve te tjera shkollore, si kreu yne, si dhe hapja praktikisht e kufijve, impononte natyrshem edhe mesimin e gjuhes serbo-kroate, (sikurse ishte vepruar me shqiptaret e Kosoves), duke e kaluar me kohe si gjuhe te pare e zyrtare..! PK e Jugosllavise e krijoi, drejtoi e ndihmoi Partine Komuniste Shqiptare si Kal Troje e mjet efikas pikerisht per qellimin shekullor te gllaberimit te krejt trojeve shqiptare dhe asimilimin me kohe te skrejt shqiptareve..! E gjithe kjo ka vetem nje emer : TRADHETI E LARTE KOMBETARE, per çka Nexhmija nuk tha asnje fjale nё lamtumirёn e saj mjerane, por dhe as Rudina çuditerisht nuk e pyeti (!!).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.