Ja pse BE eshte antishqiptare

SHKRUAN: ADRIATIK RIZA DOSTI

Shqiptare kudo qe jeni ne mbare boten o sot o kurre duhet ti qendrojme me prane njeri tjeterit se asnjehere me pare ne historine tone kombetare, per njemije e nje aresye, pasi po vihet ne kandar egzistenca jone si komb e si popull…

Plane ogurzeza ka kohe qe po pergatiten kunder nesh e Kombit tone, sa ne Moske e Beograd aq edhe ne Athine e Shkup, e aq me shume ne kancalerite europiane te BE ne Strasburg , Bruksel e gjetke!

A e pate se si kerceu perpjete e gjithe BE dhe se si e kercenoi Kosoven pas vendimit mese te drejte e legjitim te qeverise se Prishtines per te rritur taksen doganore te prodhimeve e eksporteve serbe ne drejtim te Kosoves me 100 perqind?

Njeri pas tjetrit Gjarperinjte e Beogradit: Mogherini , Kocijancic, Han, Juncker e Flekenshtejn e nxorren koken radhazi!

Jane po keta plehra qe gjoja nxisin dialogun Beograd – Prishtine e nga ana tjeter vazhdojne te priten me tapet te kuq nga Vuçiqet e Daçiqet e vazhdojne ti qendrojne me thike pas shpine Kosoves e ceshtjes kombetare shqiptare.

A e dini se sa eshte vlera financiare qe fiton Serbia nga eksportet e prodhimet e saj qe hyjne ne forma nga me te ndryshmet ne Kosove, e pra plot 500 milion euro ne vit. Ndersa eksportet kosovare qe pengohen e sabotohen me çdo lloj mjeti e forme per te hyre ne tregun serb te Beogradit kurren e kurres nuk e kane kaluar dot shifren e 14 milion eurove ne vit!

Diskriminimi serb ndaj shqiptareve ka arritur piken vluese te poshtersise se tij!

E ne sinkron me kete politike poshteruese e grabitese te Serbise ndaj Kosoves qendron edhe politika tregetare e Tiranes, Atdheut Meme te te gjithe shqiptareve, ku ne vit shifra e 200 milion eurove ka qene rekordi me pozitiv per ekonomine e tregetine kosovaro-shqiptare, duke gjetur me se shumti veshin shurdh e syrin qorr te pales se pertej kufirit falls shqiptaro- shqiptar, te socio-komunisteve ne pushtet.

Tre here jane mbledhur qeverite e Shqiperise e te Kosoves dhe po tre here kane bere veç nje vrime ne uje e asgje me shume!

Akoma edhe sot e kesaj dite bariera te shumta financiare, taksative e doganore, trau ne rrugen e kombit, taksa per te udhetuar ne te etj etj i kane mbyllur dyert Kosoves e cila sot ka nevoje per Atdheun – Meme e per te gjithe shqiptaret kudo qe jane me shume se kurre.

Pse nuk kercyen perpjete keta qelbesirat e BE kur Putini i dergoi Kosoves Trenin – Bombe qe ishte shkas-provokimi per nisje lufte mes Kosoves e Serbise?

Ku ishte kjo putana BE kur Greqia, vendi te cilit i kane besuar ingranimin e Shqiperise ne strukturat e saj euro-atlantike, invadoi territorin e shkeli sovranitetin e nje vendi kandidat te saj e anetar te NATOS, siç ishte ngjarja e fundit teper e rende ne fshatin shqiptar Bularat?

A nuk eshte po kjo BE qe deri edhe Ambasadoret e saj ne Tirane e Prishtine i ka kthyer ne vegla te komunistit e antishqiptarit Rama dhe te filoserbit Thaçi, krejtesisht ne kurriz e ne dem te çeshtjes kombetare shqiptare?

Ku ishin keta plehra te BE kur ”nje dore e strervitur mire dhe nje mendje e mbrapshte” qe do shkak se s’ben per Lufte, vrau Ivanovicin ne Mitrovice per te fajesuar shqiptaret qe te gjente pretekst hyrje deri ne Prishtine?

Pse po kjo kodosh BE e jo pak edhe NATO e kane lene vetem Shqiperine te pa armatosur dhe tmerrohen kaq fort nga krijimi i Ushtrise se Kosoves?

Ku jane keta kodoshet e BE kur Serbia ktheu gjithe boten permbys qe Kosova te mos pranohej ne UNESCO, duke ligjeruar keshtu sherrin per historine e kulturen ”e hereshme dhe autoktone” serbe ne token shqiptare te Kosoves?

Pse nuk ndihet kjo mut BE kur Serbia po luan çdo gur themeli e tjegull çatie qe se bashku me Rusine e Kinen te pengojne me çdo mjet anetaresimin e Kosoves ne OKB, te ndalojne e kercenojne nje mori shtetesh te tjera qe ta njohin Kosoven si shtet te lire, sovran e te pavarur, e aq me shume ti detyrojne edhe ca shtete te tjera leshi ta anullojne njohjen e tyre ndaj Kosoves?

Ku ishin e ku jane kopilat e kopileshat e BE, kur se fundi kane vendosur qe te ardhmen e bisedimeve Prishtine – Beograd ta lene ne duart e Frances, dhe te kujt se, te aleates e mikes me besnike te serbeve jete e mot dhe armiqve te deklaruar historike te shqiptareve nder dekada…

Ku eshte e pse nuk ndihet kjo mut BE, kur Serbia per te treten here radhazi mbron publikisht e boterisht vrasesit e kriminelet e saj tek pengon antaresimin e Kosoves per ne Interpol?

A e pate se çfare poshterimi i bene Kosoves e kosovareve po keta vemje te peshtira te BE, tek e detyruan te firmoste Demarkacionin me Malin e Zi duke i falur toka shqiptare nje ish shteti serb, ne kembim te liberalizimit te vizave dhe ende edhe sot e kesaj dite kosovaret jane nder te vetmit qytetare te kesaj fare putaneje me emrin Europe qe nuk mund te levizin dot te lire, si njerez e si çdo qytetar i kontinentit te vjeter e ”te civilizuar” qe na jep mend e na shet receta qytetarie e kulture!

Ku jane keta palaço te BE e pse nuk ndihen hiç tek shohin Bazen e Stermadhe ushtarake qe po nderton Rusia ne kufirin serbo -kosovar, apo i genjen mendja se po e ndertojne thjesht per turizem e stervitje te perbashketa ushtarake per ti ”treguar forcen e aleances mes tyre, NATO-s?

Ku eshte Shqiperia, pse nuk ndihet kerkundi, pse nuk deklaron njesoj si Kosova bllokimin e eksporteve e tregetine me Serbine aq me shume tek e ka edhe nje shkak madhor, kur eshte po Serbia qe i ka bllokur aktivitetin Interkonjucionit investim shqiptar ne bashkepunim me Kosoven, perse nuk heq urgjentisht barrierat doganore me Kosoven?

O sot o kurre Shqiperia duhet te jete fuqishem ne krah te Kosoves, madje pa patur kurrfare frike prej asaj fare BE qe po kerkon te na coptoje e shperfytyroje si Komb e si Popull serisht, a thua se nuk ju mjaftuan plaget e tmerreshme shqiptare te Kongresit te Berlinit, te Konferences se Londres, te asaj te Teheranit, Bujanit, te sehirllikut te ndyre qe ben ndaj genocidit mbi Çamerine, bashkefajesia qe kane ne genocidin e shovinizmin serb mbi Kosove, lenia 50 vjet nen thundren e eger diktatoriale komuniste, e tash edhe krijimi i dy shteteve shqiptare, lenia e shqiptareve ne 5 shtete, e se fundi edhe tranzicioni i pafund demokratik e i kushtezuar ndaj nesh shqiptareve deri ne poshterim tek zagaret e kesaj fare BE- je qe ose e duan ashtu siç ju leverdis atyre ose Shqiperia e shqiptaret ne gremine vafshin dhe pak e kane…

Ndaj o sot o kurre shqiptare duhet te jemi fuqishem ne krah te Kosoves dhe sa nuk eshte vone ti themi nje JO te fuqishme kesaj lloj BE qe me se shumti ndaj nesh mendon serbisht e flet greqisht dhe na rekomandon rusisht, dhe te marrim fatet tona ne duart tona perndryshe neser do te perfundojme ne nje Palestine te dhimbeshme sa me s’ka ne harten europiane qe BE e ruso-kinezet e greko-serbet po e perpunojne prej kohesh qe vetem Shqiperi e shqiptare te mos kete ne te, kurre.

2 thoughts on “Ja pse BE eshte antishqiptare”

  1. Përmbi varrit e veprave të Mithat Frashërit i duhet këtij komb një FLAKË zemre për ta kuptuar se fatin që ai Zot na ka caktuar si popull bëhet vetëm me zjarr e barut. Kur vjen puna për gjak nuk do këtë BE po vetëm Shqiptarë e një Amerikë. Kjo organizatë frikacake vetë i përulet Mongolëve, ne gjithmonë e kemi pas Amerikën si aleat të vetëm.

  2. Vladimir haxhiraj

    Çdo fjalë tjetër prej meje di të ishte jo vetëm e tepërt por do prishte dashuri-trishtimin e autorit për çka po na ndodh ne mjeranëve shqiptarë . Edhe nervin e reagimit ndaj padrejtësisë na e kanë neutralizuar. Nuk do ketë fatkeqësi më të madhe për Shqipërinë e Tërë, se sa kanceri komunist që na bënë të heqim për 50vjet dhe vazhdon ende.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top