JA KUSH KA PERFITUAR PARA NGA GREQIA NE SHQIPERI, SIPAS GAZETËS GREKE ELEFTHERI ORA

Publikohet lista. Ja ku shkuan parate e taksapaguesve greke te shperndara nga ish ministri  jashtem Kotzias ne Republiken e Shqiperise.
Nje milion euro mesohet te jete demi qe ministria e jashtme Greke ka shkatuar pas kontrollit te kryer. Keto çeqe jane firmosur nga ministri Niko Kotzias, tashmë i dorhequr.

Ne liste vihen re disa Gazetare te njohur, pronare portalesh, politikane, ish minister, analiste, personazhe qytetesh te pa njohur por qe sherbenin per interesat e dirigjuara nga mendja e ish ministrit Kotzias, pa direktivat e shtetit Grek, por cilet jane ata, ja emrat e personazheve publike ne shtetin fqinj Shqiperi.

Qamil Lirza, pedagog ne Universitet ka perfituar gjithsej 63.000 Euro.
Olta Gixhari, Aktore 12.000 Euro
Shpetim Idrizi, Kryetar i Partise Kryesore Çame ne Shqiperi 340.000 Euro
Dashamir Tahiri, ish Deputet i Partise se Çameve ka perfituar 25.000 Euro.
Eni Vasili, Gazetare Tv, ka perfituar 20.000 Euro.
Mustafa Nano, Gazetar Tv Ka perfituar 30.000 Euro.
Artur Zheji, Kosta Braka, Henri Cili, Artan Hoxha, Alfred Cako, Mentor Nazarko, Ardit Gjebrea, Ervin  Salianji, Noizy, Rudina Magjistari, Erion Veliaj, Anila Basha, Sonila Meço, dhe shume te tjere perbejne pjesen tjeter te parave prej 1 milion Euro te shperndara dhe shperdoruar me urdher te ish Ministrit Kotzias.

Por perse Kotzias ka dhuruar keto para ?

Gazetaret e ketij lajmi E.Tofinou dhe H.Jakopoulos te gazetes Eleftheri Ora kane intervistuar Politologun Grek Nikiforos Diamanduros, ku ai tha se: nuk eshte hera e pare qe nje shtet paguan para te shperndara ne kete menyre, e kane bere parardhesit e Kotzias, e kane bere shtete te tjera do e bejne perseri, eshte nje loje e sherbimeve te huaja qe e bejne vazhdimisht ne shtete rivale ose mike por Kotziaz “u kap” prandaj perben lajm.

Çmund te na thoni me teper profesor?- pyet Gazetarja e Elftheri Ora E.Tofinou .

Parate e shtetit Grek kane filluar te futen ne Shqiperi qe pas luftes se Kosoves, pasi sherbimet e fshehta Greke zbuluan se ata qe mbeshteten Shqiptaret ne ate lufte po pergatiteshin me zbulimin e personazheve ushtarake, pjesmarres ne ate lufte qe me vone u perdoren dhe po perdoren si politikane si ne Kosove , Maqedoni dhe Shqiperi. Frika se keto grupe te financuara nga qeveri te ndryshme mund te krijonin edhe Ushtri per te kerkuar territor ne dem te Greqise, per shembull Çamet, ketu ka fill edhe ajo qe ne sot njohim si shteti i Çamerise dhe fillesat i ka me Ushtrine Çlirimtare te Çamerise, e cila u ideua pikerisht qe ne 1999 dhe u shfaq per here te pare ne vitin 2005 nen udhehqjen e Festim Lato, i cili eshte sot President i Çamerise, nje kryetar i Ballit Kombetar, Mirsad Ndrecaj i vrare gjate luftimeve me ushtrine Maqedonase te Veriut ne ate qe njihet si Incidenti i Kumanoves, Beg Rizaj, gjithashtu i vrare ne te njejten menyre si Ndrecaj pasi ishin pjesmarres sebashku.

Baza e kesaj ushtrie ishte Bestrova ne Vlore. Pra kush i financoi keta qe ne 2005? Festim Lato ishte ne Holande! Çfare e solli ne Shqiperi, po lobi Hebre, a ka ndikuar, disa thone CIA ose Mosadi, pra jane paguar para, dhe Greqia beri te njejten gje si kundershti per kete organizim, financoi ngjitjen ne karriere te Shpetim Idrizit duke nderhyre tek Fatos Nano qe ky te behej Drejtor Doganash qe me ane te korrupsionit te bente para per te marre ne kontroll partine e çameve, qe mos te mbeshtesnin kete Ushtri, dhe ja arriten, na shpetuan nga nje kercenim qe nuk lejuan Festim Laton dhe te tjere te hapnin konfliktin me ne duke e shpallur ate armik.

Pra ne ate beteje e fituam, por tani situata eshte shume e njejte, zoti Kotzias ka bere te pamunduren qe Shtetit te Çamerise ti behet bllokade mediatike ne Shqiperi, por nuk e di per se ka paguar aktore(qesh).

Eleftheri Ora
Pershtati ne Shqip Dimiter Hoxha

Vini re: Shpetim Idrizi, kreu i PDIU dhe deputet në Parlamentin Shqiptar demanton lajmin e postuar nga Eleftheri Ora

KRYETARI I PDIU DHE DEPUTETI I PARLAMENTIT SHQIPTAR SHPETIM IDRIZI DEMANTON LAJMIN E ELEFTHERI ORA

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top