Ja emrat e njerëzve të Ramës që kanë grabitur miliarda nga shqiptarët

Afera CEZ spikat me 500 milionë euro.

Pjesa e tretë, e luanit, pjesa e Edit në fakt, as e Luanit, as e Gentit, pak e Olsit dhe e ndonjë tjetri, është pjesa e prokurimeve publike ku ia ka dalë të vendosë dy rekorde: 1/3 e prokurimeve publike negociohet me çmimin më të lartë të drejtpërdrejtë. Po ku e merr këtë shërbim me çmimin më të lartë? Këtu do të ndalej dhe do të tregojmë me emra dhe mbiemra oligarkinë shqiptare, njerëzit që Edi Rama u jep prokurimet publike të drejtpërdrejta.

Do të shpjegojmë se në këtë nivel prokurimesh kemi në nivel shpenzimesh luksi të pakrahasueshme me asnjë qeveri tjetër dhe asnjë vend me ekonomi normale.

E mbani mend parullën e Rilindjes se 5% e shqiptarëve zotërojnë 50% të depozitave? Këta që këta deklaruan këtë janë ata, që se deklarojnë faktin se 46.2% e shqiptarëve jeton më pak se 2 dollarë në ditë për frymë. Kjo padyshim është konstatuar nga një sërë raportesh ndërkombëtare.

Cila është kombëtarja e oligarkisë, formacioni në fushë?

“Alko Impeks” – Arbër Abazit, nipi i Sabri Abazit, 267 milionë

“Clasic” kompania e Agron Papulit, ndërtuesit të vilës së Durrësit, ka fituar 19 tendera

Eurocoll në pronësi të Sandër Carapulit, 12 tendera me vlerë 18 miliardë lekë

“Eurogjici Secyriti” pronësi e Safet Gjici, 195 tendera, 7 miliardë lekë

“Fastech” kompania që përdoret nga Intechu i famshëm që u bë shkak për humbjen e mandatit të Ilir Beqajt, 45 tendera

“Ndreu Security” 916 milionë lekë

“Vilma Nushi” 134 milionë lekë pa koncesionin

“Trimed”, 450 tendera, 260 milionë lekë

“Omega Farma”, 58 tendera, 70 % me prokurim të drejtpërdrejtë

88 milionë lekë të shqiptarëve të marrë nga kjo me 11 tendera korruptivë

1 koment te “Ja emrat e njerëzve të Ramës që kanë grabitur miliarda nga shqiptarët”

  1. ILMIFEHIMPRODANI

    MBAS IUNFORMATAVE QE UNE KAM SJAN VETEM KETA QE KAN VJHEDHUR NGA FUKARENHT E KOMBITSHQIPTAR UNE PO PRES QE TI SHKRUAJN QE TE TERE PA DALLIM PESONALITETI QOFTE DHE EDI RAMA ME BANDEN E TIJ, , ME VJEN SHUM JKEQ QE KOMBI YNE TE KET VAGABONDE TE TILLE, POR DUKE MEJTUAR SE KUSH JANE MBETURINAT E KASAPIT KMBETAR,

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top