Hulusi Akar: Më tradhtuan kemalistët shqiptarë

Shefi i shtatmadhorisë turke, Gjenerali Hulusi Akar, akuzoi kemalistët shqiptarë për tradhëti shtetërore dhe tentim rrëzimin e rendit demokratik në Turqi. Mbështetje Gjeneralit Hulusi Akar i ka dhënë edhe presidenti Erdogan, i cili, në një prononcim para mbështetësve në Stamboll (Konstandinopojë) e kërkoi mbështetjen e armenëve dhe të boshnjakëve për AKP-në dhe Turqinë, duke mos i përmendur fare shqiptarët. Më pas, ai i publikoi emrat e gjeneralëve shqiptarë, të cilët akuzohen për tentim grusht shteti në Turqi.

35 komente te “Hulusi Akar: Më tradhtuan kemalistët shqiptarë”

 1. Kur thot Hulusi Akar “kemalistet shqiptare” ne nje fare menyre pranon faktorin shqiptar,si shume te rendesishem, ne vlimet shoqerore ne Turqi.Por,ne shqiptaret nga trojet etnike nuk kemi te drejte, te fusim hundet ne ceshtjet e Turqise.Turqia per neve eshte vend i vecant,me vecori te vecanta, te lidhjeve qe kane gjeneze te thelle historike.Dikur ishim pjese e Perandorise Osmane,madje shpesh edhe si fuqi vendimtare ne ndermarresite kolosale te asaj krijese shteterore nder me te medhate qe njeh mbamendja njerzore…Dhe vjen nje dite kur po shqiptaret ishin ata qe ndihmuan ne shperberjen vendimtare(ne periudhen 1878-1912) dhe po keta shqiptare rane ne zgripcin e kurthes qe ngrehen kunder P.O. duke iu hapur rruge fuqive ballkanike qe te shkaterrojne gjithe cfare u doli ne rruge.Gjithecka ishte shqiptare u be pre e shfryrjeve te serbianeve ndaj popullates,tanime ,duarthate dhe te pambrojtur…E sot,Turqia,perhere e ka doren e shtrire te miqesise ndane popullit shqiptar dhe ne ,poashtu me respektin me te madh,duhet t’a pranojme perafrimin dhe miqesine e ofruar.Ata per asnje gje,sot per sot nuk na e kane nevojen,kurse ne kemi nevoje per gjithecka.Ata (Turqia) sot jane shteti me zhvillimin me te shpejte ne bote dhe kane hyre ne pesembedhjeteshen e zhvilluar,kurse ne (shtetet shqiptare)) jemi ne fund te tabelave te zhvillimit…Por me e keqja eshte se sot disa truthare(tharja e trurit u ka filluar qe nga koha e komunizmit) bejne yrysh ,kush me i pari, qe te gjej fjalet me te ndyera,me te urryera,fjale nga gjuhe e helmatisur me urrejtje dhe pa as nje te vetmin shkak,qe te ndote maredhenjet me kete shtet dhe kjo vetem per shkakun se jane muslimane,vetem se ata deshirojne te ndertojne dhe zhvillojne vendin e tyre sipas deshires se tyre,vetem se jane krenare dhe te pavarur ne punet dhe jetet e tyre…Pra asnje shkak apo shkas tjeter nuk ekziston,pos urrejtejes dhe frikes qe disa (trutharet dhe frikashet)ndjejne nga Muslimanet,rrjedhimisht nga turqit te cilet kurrefare haku s’ju kane as atyre qe me goje te ndyera sharjesh dhe perjargejesh,me shume u bejne dem shqiptareve se sa dikujt tjeter.

  1. Vetem osmanet dhe arabet pelqejne Turqine, xhamite, Arabine dhe gjuhen arabe-osmane-turke. Sulltani Erdogan po nderton xhamija ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni. A ndjehesh mire kur sheh xhamija arabe nder shqiptare? A kane mesuar me pare dhe a mesojne ato xhamija shqip??????

 2. Une e mbeshtes, Recep Tayip Orangutanin, sepse Kemalistet dojn me e shpetue Turqine….e une jam me ja q…. Nonen Turqise…….edhe me e themelue Kurdistanin e pavarur.

 3. Edhe ne Kosoven duhet te rrezohen vellezerit e Erdogani,qe po na shesin tokat Malit Zi e po na inportojne četnik nga Serbia

 4. Une e mbeshtes Orangutanin, sepse ky ka me e shkaterrue Tyrqine, po ku po jau nin more per Turqi, po le ti shkaterrohet shteti, dhe le te krijohet KURDISTANI, po na krejt memRecep Tayip Orangutanin, duhet me qene e jo me kemalista qe e shpetuan Turqine, sepse Atatutrku e ka Shpetue turqine ….dhe nuk eshte dashte me e shpetue po me e shkatrrue…

  Une jam pro Orangutanit……

  Rrnoft KURDISTANI REPUBLIK.

 5. Unë mendoj se kemalistët shqiptarë i mashtroj Erdogan dhe gjenerali i ushtrisë turke Hulusi Akar, vetëm për ta forcuar pushtetin e vet… Studentët e Turqisë para sa vite organizuan protesta e demonstrata të fuqishme kundër pushtetit të diktatorit Erdogan…!

 6. Pse nuk i shani keshtu greket qe i greqizuan shqiptaret e djeshem (arvanitasit) por edhe 1 MILJON shqiptaret e sotem.
  Apo kjo nuk ju intereson, se ju paguajne vellezerit orthodhokse serbe.
  Nuk duket ne blogun tuaj (ne fakr – BERLLOGUN tuaj) asnje sharje ndaj serbeve qe ju shkerdhyen jeten per shekuj me rradhe, dhe as grekeve qe perdite po u nderrojne GJUHE e fe qindra mije shqiptareve emigrante.
  Shuni bre he ju shitofte zana!- do shfrynte malsori shqiptar
  Shuni ju nipat e vojvodave

  1. Të lumtë Deni plotsishtë është me vend vlersimi juaj. Ke të drejtë që edhe një here tju tërhiqet vrejtja shqip folsve, kan me qka të merren më afër me qështje jetike në radhë të parë të shkombtarizimit të vllëzërve Qamë , atyre ne Mal të zi, serbi e Maqedoni, se sa të shkruajn vlersime të kota për shtetin Otoman. Historikishtë e dim cili ishte per ne.

   1. Lexojeni mire historine se shperngulja e cameve dhe e kosovareve asht ba me miratimin e imameve ! Vertete mire thue kaqadrem se duhet me pa afer e ku ma mire se ne disa xhamija ku po shahen me rradhe figurat ma te ndritura te kombit e ju po heshtni , po pajtoheni me keto hoxhe – imame !

  2. Ne saje te Turqise e turqelinjeve ne Kosove e jo vetem po i realizojne deshirat e tyre edhe serbet , edhe maqedonasit , edhe malazezet edhe greket pasi mbani dhe mbroni njasi imamesh qe paguhen prej ketyre qe vec miq e vellezer siq po i quani ju nuk asnjera prej atyre qe permendem ! Shikoni se si ju flasin imamet neper xhami tuj sha skenderbe e nane tereze e pse pjeter bogdan , prishni varreza katolikesh e bustin e idriz seferit e nuk ndiheni aspak cka kupton se ju pajtoheni me keto imam faqezi e tradhta e te pacipe !

  3. Vetem dora e stergjate e Serbise,urrene me kaq force muskimanet shqiptare,te cilet historikisht dhe praktikisht treguan shqiptarizmen e tyre…Kjo pakice (kancer ne trupin e shendosh shqiptar) le te tregoj separi se cfare bene per kete vend,pos tradhtise dhe bashkepunimit me ish-vrasesit kriminele te Serbise…Me qellim te caktuar,ky grup anti-shqiptaresh dhe spijujsh,gazetaruce,shkollare kumrovcas,punist enverist,kemishzinje fashisoide,lahpere rrugesh,drogaxhinje,prostituter dhe prostituta,hajna,eshte ngritur kunder shumices e cila mban atdhe e shtet dhe eshte ne gjendje te deshmohet si ne te kaluaren edhe sot e mot, gjithemone,per shqiptarizmen ashtu siq dha Zoti i Madh.

 7. Eh! More Gjeneral, po harroni se këta kemalistët shqiptar në momentet më kritike e kanë spëtuar Turqinë. Po ju mor turq, si nuk ju shkoj mendja njëherë të ju jepni të drejtat këtyre kemalistëve shqiptar, të ju jepni shkollën shqipe, gjuhën, traditat dhe kulturën shqiptare. Ju me mujtë edhe Kosovën e kishit asimilue, këtë edhe po tentoni, duke ju imponuar atyre shqiptarëve turkfolës të Kosovës, të reghjistrohen si turq, të i dërgojnë fëmijët në shkollë turqisht. Dhe shteti i ynë Kosova këtë po e lejonë, ka paralele turke, dhe çka është më e keqja këta fëmij, por edhe mësimdhënësit nuk e flasin asnjë fjalë shqip, sikur këta të jetojnë në Turqi e jo në Kosovë. Dasht Zoti që juve farës së Erdoganit të i vie fundi, sepse kështu Erdoan ju do ta shkatërroni Rurqinë, Dashtë Zoti e ata vëllëzër tanë shqiptarë (kemalist) që po i quani ju, ngadhënjejnë mbi ju, dhe e shpëtojnë Turqin nga ideologjia e mbrapshtë që keni, duke u munduar që Turqinë ta bëni shtet islamik, dhe këta shqiptar të Atataturkut nuk janë pak, janë me miliona.

  1. Me pelqeu dhe shume sinjifikativ komenti juaj !Koment real , i kohes dhe i domosdoshem per nji Turqi me te vertete demokratike , perparimtare dhe njerezore !

 8. Te jesh qemalist do te thot te jesh , me Qemal Ataturkun ,do te thot te jesh pro perendimor ,dhe demokracise ! Mos harroni se ai kishte prejardhje edhe gjak shqiptar! pikerisht prandaj Erdogan eshte kunder gjeneraleve shqiptare ne ushtrin turke!

 9. Kush shan apo lavdëron Turqinë ka mendimin e vet. Kush shan turqit si popull përgjithësisht bën gabim se nuk futen të gjithë në një thes e nuk gjykohen njerëzit kolektivisht. Ama kush shan Qemal Ataturkun shan edhe shqiptarët, shan turqit, shan edhe gjithë perëndimorët. Pra është i ndyrë si vetë ai – si një idjot këtu sipër, ashtu edhe motra e tij që është e ndyrë gjithsesi

  1. Popujt cilet do qofshin nuk shahen ! Qeveria turke mundet qe disa ta shajne e disa ta lavderojne eshte ne te drejten e secilit !Por turqit si popull dhe Attaturkun e parimet e tij nuk mundet askush ! Goja e te ligut edhe nuk ndalet kollaj !

 10. Dardani Ferizaj

  ah faren e nanes ksaj krijese te flliqt qe e ka pru evropa kurv ne krye te trukise edhe nanen krejt qetyne shqipfolsave ne Shypni e ne Dardani qe i shkojn permas babes vet. Kta shqipfolsa ktu te na e kan babe kete mut se e kan mush me ere te mutit edhe krejt Ilirine.

  1. Silluni nga te doni por hall as derman nuk keni pa e sha Europen ! Kulmi a nuk asht ? E keni te rrenjosur qe ne gen me duket me sha Europen e hebrenjte edhe pse ndoshta gjithe jeten tuaj nuk keni patur rastin te takoni nji hebre !Sic duket librat qe lexoni ju rrenjosin kete urrejtje ! Mundesh me urry hitlerin , merkelin e me rradhe qeveri te europes por jo europen ! Kush jua mbjedhe kete urrejtje ? Imamet ? Ne se keshtu pse shkoni ne Europe per te jetuar ju e shume jush ?

 11. Erdogani eshte perkrahes i ISISIT,poashtu edhe ne kosove ka punu permes disa njerzve qe i pagun me i perqa shqiptaret duke e perhape nje sekt tjeter fetare ekstrem,andaj duhet te bije,por ushtria ka qen dasht se pari ta burgose erdoganin pastaj ta merr pushtetin,por nuk e kishin planifiku mire puqin,Por jam shume i sigurt se shume shpejt ne nje menyre ose tjeter do te bije ky despot nga pushteti.

 12. Shikoni si komentojn Abdurahman Haber Habibat qe jetojne ne Shqiperi se keta trulesher vec Shqiptar nuk mund te quhen!Dhe nje gje ti thuash turkut vella eshte si te shash heroin tone Kombetar Gjergj Kastriotin Skenderbeun,ndaj o Abdurahmuta mos na ndotni me gjuhen e bukur Shqipe duke bere avokatin e ketyre.

 13. Trathtari mbetet trathtar kjo shihet nga airoplani pa marr parasysh qka eshte a shqiptar a turk arab nje fjal eshte pergjith t r a th t a r dhe nuk jemi me trathtaret

 14. Per nje njeri qe sado pak shef ma larg se hunda e vet kjo eshte nje shpallje lufte kunder popullit Shqiptar mbani mend qe nuk do kaloj as nje vit kur tja nis qyky vllau i shum Shqipfolsave me vjell vner kunder ter teritorit Shqiperis dhe te mbeshtes Maqedont e Serrbin me qdo kusht per shkatrrimin e Shqiptarve mj sikur ne kohen Sulltangjijve .

 15. Erdogani nje njeri me prejadhje jahudite, Diktator qe qellim ka rrenimin e turqis e qdo perparim qe ka ba Ataturku ta kthej mbrapsht duke e larguar turqin nga perendimi duke e shtyt ne Konflikte sipsh me Kurdet me te cilet i nderpreu bisedimet njeanshem e duke i sjell shtetit humbje drrastike ekonomike si ne turizem e gjetke.Do jet von per popullin kur te kuptojn qe ne krye te shtetin kann vendos armikun numer nje te turqis.

 16. Erdogani asht diktatori i ardhur ta shkatrroj turqin, te nxis Konflikte, duke e filluar me kurdet qe i nderpreu njeanshem bisedat e me tendencen ta kthej pas me shekuj ta largon kte nga perendimi e europes thjesht te rrenoj qdo gja qe e bari Ataturku.Mjer turqia kur ta kuptoj te verteten do jet von per te

 17. Kush eshte KEMALIST eshte i Ndyrr,… ndaq te jet Shqiptar ndaq Turq ndaq qa te dojn KEMALIZMI eshte nje Ndyrresire ( si P.sh ne Trojet Tona te kemi Millosheviqjan ose Titist ose Rankoviqjane – Kategori e njejt )

  1. Une Shqiptaru

   Ca thu o injorant? Njih historine e pastaj fol. Qemalista jane ata qe mene turqine moderne. Spo do akoma perandorine Osmane ne perce dhe sheriat fallco?

 18. Sipas deklaretes te gjeneralit Halusi Akar tejp mundesi me e kuptu shume lehte dhe pa mask se grusht shteti ka qen i skenuar nga Erdogani me nje qellim te mire organizuar per te i larguar eproret shqiptar nga ushtria e turqis.Me qelim per te marr kontrolin mbi ket instuticion te cilin der me tani nuk e kishte nenkontrollin e tij.Kurse Qeveritaret tan e perkrahin Erdoganin.Gjithnji ne kso situata po viktimizohen vetem Shqiptaret.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top