HISTORI E FALSIFIKUAR DHE E VËRTETA HISTORIKE

SHKRUAN: XHAFER SADIKU

Në historiografinë komuniste, në letërsinë dhe filmat e soc-realizmit, ballistët paraqiten si frikacakë. E vërteta historike është krejt tjetër.
Ja një raport i komisarit të batalionit partizan “Petro Sota”, Hajdar Aranitasi, dërguar Komandës së Grupit të III – të Mallakastrës, në janar 1944, ku përshkruan disfatën e batalionit të komanduar nga “Tarzani” (Çelo Arrëza), në Vërtop të Beratit dhe emrat e partizanëve të vrarë, mbytur apo të dorëzuar.
Ky nuk është raporti i vetëm që përshkruan disfatat e partizanëve.

Luftë e pastër civile!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top