Helenizmi fallco sot dha shpirt

SHKRUAN: ELENA KOCAQI

Këto nazista dhe ekstremista, nuk janë vetëm armiq të Shqiptarëve por edhe të Helenëve të vërtet në Greqi qe janë Arvanito-Shqiptarët. Refuzimi i Parlamanetit Grek, për të mbajtur zi, si dhe padia ndaj nje televizioni, janë dëshmi të një qendrimi te moderuar të spektrit politike. Nuk kuptoj se ça kërkojnë perfaqsuesit politikë të shtetit Shqiptar, qe paguhen nga leket e Shqiptarëve, që merren me nazistet e Agimit të Artë? Pikërisht disa Shqiptar dhe Vlleh, qe po lozin dramën me Grek fallco dhe do ta lozin, për aq kohe sa do marrin para, janë ata qe nxisin te gjithë valën e tensionimit te marrëdhenieve midis dy shteteve. Pse? Sepse, ky ka qëne një biznes fitimprures për ata deri tani. Këto njerëz deri me sot kanë perfituar fondet e popullit dhe te shtetit Grek, te pensionistëve, te shtresa ne nevojë dhe ata këtë biznes duan ta mbajne ne stadin fitimprures, ndaj edhe duan te tensionojne situaten dhe viktimizojnë veten. Eshte kjo kategori njerezish qe ka 30 vjet qe po jeton ne kurriz te popullit Grek dhe sigurisht ata u mesuan duke jetuar ne kete menyre dhe nuk duan ta humbasin komoditetin qe kane gjetur. Sot populli Shqiptar, tregoj nje kulturë te lartë qytetare dhe nuk ra pre e asnjë provokimi ekstremist. Qeveria Shqiptare shumë nga drejtuesit e kësaj organizate naziste, nuk duhet ti kishte lejuar qe te hynin, pasi ata kishin ardhur për të provokuar konflikte. Kushdo prej tyre qe ka bllokuar rrugen dhe ka hedhur parrulla anti-Shqiptare te ndalohet nga policia dhe te procedohet penalisht.

E verteta ka filluar që të çliroj populli Grek nga ethet e nacional-helenizmit fallco. I bëj thirrje shtetit dhe politikanëve Grek, qe janë shumica Arvanit, te kthehen tek rrenjet e tyre, tek helenët e vertet qe i mbart vetëm gjuha dhe kultura Arvanite, si pasardhese direkte e helenëve antik qe ishin Pellazgët dhe Iliret. Injoranca, manipulimi historik dhe interesat e armiqve te helenëve te vërtet, kanë 2 shekuj qe me mashtrime, genjeshtra dhe presione kane punuar te shnderrojnë helenët e vertet, ne grek fallco. Armiku me i madh i shtetit Grek sot, eshte pikerisht helenizmi fallco qe ka punuar kunder helenëve të vërtet dhe kundër vetvetes.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top