Hashim ”historiani”, a ke kėshilltarė tė ”historisė” ?

Disa fjalė pėr ”zbulimin” e ri tė Hashim Thaqit.

“Thaçi: Kosova gjithmonė ka bėrė luftė tė drejtė dhe tė pastėr”, e  hėnė, 07 Nentor 2016

Lexova nė shumė portale e gazeta nė gjuhėn shqipe shkrimin me titull: ” “Thaēi: Kosova gjithmonė ka bėrė luftė tė drejtė dhe tė pastėr” .

Hiq s`ka dyshim se shqiptarėt gjithmonė kanė bėrė lufta tė drejta, luftė pėr mbrojtjen e tokave tė tyre por kurrė nuk kanė pas udhėheqės tė mirė e tė zotin, sikurse tash qė fati i zi e deshi e ti u bėre ”president”, president i Marres.

Ajo qė mė habiti nė kėtė shkrim, “studim” e zbulim tė ri, ėshtė se Hashimi, si kryetar i Kosovės, nėse nuk ka njohuri, unė pėr kėtė jam bindur se hashimi nuk ka as njohuri elementare, ai duhėt tė ketė kėshilltarė kur flet pėr data e ngjarje historike, pėrndryshe tė gjithėve na bind se ai kurrė nuk ka lexuar asnjė libėr doracak deri nė fund, as ato nė gjuhėn shqipe tė klasėve tė ulta tė filloires.

”Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi ka rikujtuar se “mė 7 nėntor 1918 u mblodh nė Shkodėr Komiteti Mbrojtja Kombėtare e Kosovės qė synonte ēlirimin e Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare qė ishin pushtuar prej Mbretėrisė Serbo-Kroate-Sllovene”.

O i uruar, ”Mbretėria Serbo-Kroate-Sllovene” ėshtė krijua mė 1 dhjetor 1918.

Po ti dėrgoj disa shkrime nė origjinal e ti, hashim ”historinani” pyeti ata qė i ke afėr vetes, se ti ghuhėt sllave nuk i din. Pra pyeti: çka po shkruan?

*”Nastanak Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca”

Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije

Lokacija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u Evropi.

Nastanak Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca govori o događajima tijekom jeseni 1918. godine koji su doveli do stvaranja Jugoslavije.

Kraljevina SHS stvorena uz presudnu pomoć i arbitriranje zapadnih saveznika Srbije.[1] Nerešeno nacionalno pitanje je od samog početka predstavljalo glavni problem jugoslovenske unutrašnje politike i opteretilo je odnose sa susednim državama (Italija, Bugarska, Albanija, Austrija i Mađarska).[2]

https://sh.wikipedia.org/wiki/Nastanak_Kraljevine_Srba,_Hrvata_i_Slovenaca

* “Kraljevina Jugoslavija”

z Vikipedije, slobodne enciklopedije.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%99%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%88%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%98%D0%B0 *”Kraljevina Jugoslavija”

https://hr.wikipedia.org/wiki/Kraljevina_Jugoslavija

Edhe kėsaj radhe tregove se fakultetin e ke kryer me shėnime gjysmake e skripta tė shkyer.

Sinan Kastarti, Suedi

Malmö, 7 nėntor 2016

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top