GJETURIA

Shkruan: Rrustem Bajraktari

GJETURIA është një prirje psiko-intelektuale për përfitime morale dhe materiale. Talentet e eskivimeve me kundershtarë dhe kompromiseve në dobi të interesave personale ishin komandantet partizanë që u vllazeruan me armikun sërbë, si të vetdijshëm se kështu rreshtohen në krahun e fitores, pozitave të larta autoritare dhe jetes së sigurtë, pa marrë parasysh dëmët katastrofale që i sillnin atdheut. Kështu vepruan Enver dhe Fadil Hoxha, që Tito i shpalli me të drejtë HERONJË TË JUGOSLLAVISË, për shërbimet kolosale që i bërën kauzës sërbë robëruese e shkatrruese për KOSOVËN tonë MARTIRE! N’anën tjetër ishin atdhetarët me karakter, që luftuan dhe u flijuan për liri dhe dinjitet njerëzor e kombëtar, përafersisht 50 000 të viktimizuar, varreve dhe eshtrave të cilëve ua humbën gjurmër komunistet tanë sërbofashistë. Dhe ja tani TULIPANET tanë si PSEUDOAKADEMIKË, parashtrojnë kërkesa që KOMANDANTËVE kriminel antikombëtarë, t’u njihet MERITA NDERI I KOMBIT, të cilët do i pysja: A E KENI LEXUAR FAKSIMILIN E DOKUMENTIT TË NËNSHKRUAR NGA FADIL HOXHA, që KOSOVA t’inkuadrohet si REXHION I SËRBISË, pra jo as si KRAHINË, më rastin e Konferencës së PRIZERENIT, me datë 7 e 8 korrik 1945 ? Historia s’është pikturë, por shkencë që duhet mbeshtetur në fakte !

1 koment te “GJETURIA”

  1. Bardhyl Adem Selimi

    Jane shkrime interesante keto qe po shoh, por dua t’i kopjoj, provova nuk eshte e mundur. Si mund ta bej kete? Falemnderit

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top