Gjetje e verifikuar – zbulohet vrasësi i kolonel Ahmet Krasniqit

Pas një hulumtimi 20-vjeçar, ku pengesat për marrjen e informacionit cilësor dhe të verifikuar institucionalisht kanë qenë të pashmangshme, më në fund, Redaksia e Informatorit Lidhja e Prizrenit, ka arritur të sigurojë dëshmi të mjaftueshme përmes të cilave identifikohet vrasësi i Ministrit të Parë të Luftës, kolonelit Ahmet Krasniqi.

Më datën 21 shtator të vitit 1998, në kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë, kolonelin Ahmet Krasniqi e ka ekzekutuar Feriz Kërnaja.

Urdhërdhënësit dhe pretekskrijuesit*1 e vrasjes së kolonelit Ahmet Krasniqi, për shërbimin e kryer, vrasësit ia kanë paguar 250 000 DM (marka gjermane). Kjo shumë marramendëse për kohën e atëhershme, vrasësit Feriz Kërnaja i është dorëzuar nga njëri prej komandantëve kryesor të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së (emri i njohur për stafin hulumtues të redaksisë).

Shënim:

*1 Stafi hulumtues i redaksisë së informatorit – Lidhja e Prizrenit, ditët në vijim do të jap një informacion më të detajuar për publikun e interesuar.

 

8 komente te “Gjetje e verifikuar – zbulohet vrasësi i kolonel Ahmet Krasniqit”

 1. Mos esht kjo nje strategji,,,ne ket koh pa koh me perzi vrasjen e Ahmet Krasniqit edhe pshtjellim me Elkaiden,,,,qilni syt o Shiptar

 2. Kjo vrasje nuk eshte aq e lehte me u zbardh kaq kollaj vllezerit e mi.Nje gje eshte shume e vertet dhe mund te jete pista me e aferte por me e veshtira per tu ndjekur.Viti 1998 ishte viti me i zi pas 1997 ne Shqiperi.Ne kete vit u ben edhe disa takime me eksponente te larte te al qaedes (qe disa prej tyre u kapen me vone) dhe pas ketyre ndodhen nje seri vrasjesh pershire edhe vrasjen e shekullit.Me 14 shtator 1998 u vra Azem Hajdari (Akoma e pa zbardhur totalisht) dhe pas dy javesh ndodhi edhe kjo vrasje si edhe disa te tjera ne ate periudh.Edhe ish truproja Izet Haxhia ka folur per kete dhe per nje sulm terrorist kunder Ambasades Amerikane qe mepas u kapen edhe disa ne itali nga ata.PARNADAJ MOS U BENI KOMARDARA APO VEGEL E ATYRE QE DUAN TE SHPETOJNE VETEN E VET ME KONKLUZIONE PA U HAPUR GJYGJET QR LIDHEN ME NJE SERI VRASJESH E TRADHETISH SI NE SHQIPERI ASHTU EDHE NE Kosove.

 3. Sali Berisha, nga ky komunist e vegël e të huajve, siç ka konfirmuar gjatë gjithë kohës, është një person që mund të presësh çfarëdo bamsie e poshtersie, ai që u tall me demokracinë e një Populli të tërë.

  1. I nderuari Fadil Bizati, vrasësi është likuiduar me mina të telekomanduara. Urdhërdhënësit janë gjallë dhe mbajnë pushtetin apsolut në Kosovë dhe Shqipëri.

   1. Kolonel Ahmet Krasniqi u vra nga sherbetori i udb dhe nga forma e pregatitur nga Sali Berisha. Per te penguar organizimin dhe Clirimin Kosoves. Berisha me marifetet e tija kerkon tja faturoj vrasjen kundershtarve te tij politik. I pa harruar kujtimi i Kolonel Ahmet Krasniqi. Ai ndihmoj Clirimin e Kroacise, kurse tradhetari antikombetar Saliu e vrau ne mes te kryeqytetit ne Tirane me 21 shtator 1998.

    1. O i mbaruar , e vrau Feriz Kernaja qe kishte qene 3 vjet ne qeli me Fatos Nanon .
     Ik futi nji dhalle me qumesht mushke se qeke komplet hajvan nga keto pune .

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top