7 komente te “GJERMANËT NA OFRUAN SHTET TË PAVARUR, KOSOVËN DHE ÇAMËRINË

  1. Nje rrefim interesant i nje mjeshtri te penes qe di te nderthure mjaft bukur demagogjine politike me sinqeritetin human.Roli i Mustafa Krujes si politikan ne periudhen e pushtimit fashist duhet vecuar nga kontributi i tij ne perudha te tjera te historise se Shqiperise e vecanerisht ne fushen e letersise.Figura e tij si shume figura te tjera te historise kombetare do te reflektoje gjithmone drite hijet e vlersimit ne nje shoqeri tribale e prirur drejt dashurive autoritariste.

  2. Shkrim per tej realitet te ndodhur. Mustafa Kruja eshte legjende me vete e politikanit e studjuesit e mbledhesit te asaj qe i thone -SHQIPTARI! Shteti Etnik qe na u afrua dhe sditem ushtarakisht e ne rend te pare politikisht ta sendertojme eshre i te gjitha krereve te kohes e si pasoje e krymbave e bakterrve dissenterica te kuq na turbulluan se si te veprojme. Pra intelektualiteti dhe politikberesit a qene ne nje vije ?!…si do te jete, nuk e arijtem Sh . Etnike . Mesimet e z. Shj.t. Mustafa le te jene Vath ne Vesh per cdo brez ne gatimin e servimin e Politikaneve Nacionaliste per Komb e Atdhe 🇦🇱🙏

  3. Nuk mendoj se mund ta koncideroj askush Mustafa Krujen tradhetar, jo vetem Mustafa por edhe shum te tjere u dhane mbas Italis por Mustafa Kruja ka dhane shum per kombin ne fushen e gjuhesise, eshte nder kokat ma te dituna qe ka nxjerre kombi shqiptar dhe per ato qe nuk e dijne eshte nje nder ata qe nenshkroi pamvarsin e shqiperis, ne ato koh te turbullta shum kush ka menue se ne mes dy te keqijave ta zjedhim at ma te voglen dhe pa dyshim e keqja e madhe qe i kanosej venit tone ishte fara e keqe e komunizmit .

  4. Me pas qenë me këngë e me lavde, për trimëri, me u bashkua Shqipëria dhe shqiptarët në trojet e tyre historikisht natyrale, ishin bashkuar e forcuar kahere , po për fatin e keq te shqiptarëve në vazhdimsi siç po dëshmohet edhe ne ditet e sotme, se shqiptarët fjalët , këngët, lavdrimet dhe përçarjetë i kanë me tepricë, ndërsa veprimet praktike për bashkim, liri e pavarësi të vendit mbeten vetem dëshirë e pa veprim konkret dhe si përfundim mund të themi se shqiptarët e ndarë e të përçarë nëpër parti apo fe e ideologji, i kanë sjellur vetes pasoja të rënda dhe hapur rrugën pushtuesëve për ti jetësuar planet e tyre pushtuese mbi trojet shqiptare.Dëmin më të madh ia kanë sjellur pushtetarët-politikuajt e vendit ku i madhi Faik Konica shumë me vend e me mend e ka thënë në mes tjerash: Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej:
    `Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët.`”

  5. Rrefimi me i sinqerte i tradhetise nga ana e nje tradhetari, qe kam lexuar ne jeten time. Çdo koment, eshte i tepert…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.