Gjeloshi

Shkruan: Dr. Nihat Bakalli, Kryetar i Ballit Kombëtar Demokrat në Mërgim

Gjeloshi vinte nga krahina e forte e Dukagjinit, nje vend malor ne veri te Shkodres, aty ku ruhen zakonet, duke u mbeshtetur tek Kanuni. Ne kuvend zgjidheshin edhe shume gjera, mbas bisedavet. E kishte bere zakon Gjeloshi dhe vend e pa vend, ia fillonte bisedavet. Ai qe e zgjat, sendergjon, llomotit dhe e tepron, duke merzitur njerezine….

Keshtu ngjau edhe me Gjeloshin. E teproj.. Kryetari i kuvendit, bajraktari, nuk u durua me dhe i tha: Gjelosho, rri e pusho se po te han shpina….

Keshtu edhe sot, ka akoma ca budallenj, te cilet na i shurdhojne vesht edhe na qorrojne me llomotitjet e sendergjimet e tyre prej sokaku Enverin.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top