Fitore e parimeve te larta

Shkruan: Lideri shpirtëror i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Dr. Sali Berisha

Nje fitore e parimeve te larta te nje drejtesie te pavarur, efikase, transparente, te pergjegjshme!

Te dashur miq, sot u finalizuan negociatat per nenin e fundit te reformes se sistemit te drejtesise ne vendin tone!

Me kete rast shpreh krenarine dhe vleresimin tim me te madh per rolin udheheqes dhe percaktues te opozites shqiptare ne teresi dhe PD ne veçanti, e cila me oponencen e saj ne dy projektet qe dergoi ne Komisionin e Venecias dhe projektin qe u perdor per propozimin hibrid, negociata konstruktive te javes se fundit arriti:

– garanitimin e nje projekti reforme qe shpetoi sistemin nga kapja qeveritare, nga kthetrat e njeriut qe donte te behej me cdo kusht kryehetues, kryegjykates, kryeprokuror i vendit, kujtoni vetem projektin e tij per FBI personale te tij, perpjekjet e tjera absurde per te bllokuar per kete shkak reformen ne cdo moment.
– garantimin per qytetaret shqiptare te lirive dhe te drejtave qe gezojne nga Konventa Europiane e te Drejtave te Njeriut dhe Kushtetuta e tyre duke hedhur ne kosh perpjekjet per t’iu mohuar me Kushtetute keto te drejta dhe zhvendosur ata ne hapsira orwelliane apo te te shkuares se tyre te zeze hoxhiste nga Old Mayer-i, Edvin Shullazi.
– garantoi nje proces vleresimi transparent, ligjor, objektiv te bazuar ne meriten dhe integritetin profesional dhe njerezor te prokuroreve dhe gjykatesve tane dhe jo ne opinione, thashetheme dhe marrezira qe deshironte i suksesshmi imagjinar!

– garantoi qe ne te gjithe procesin e ndertimit te piramides se drejtesise vendimmarrja te jete ekskluzivisht si ne çdo vend tjeter sovran ne duart e shqiptarve dhe jo te te huajve, siç iu deklaroi shqiptareve me qindra here Old Mayer-i, Edvin Kristaq Rama.
– garantoi mbeshtetje te çmuar nga miqte dhe partneret nderkombetar ne procesin e Vettingut, gje qe do ta beje me te besueshme dhe me transparent reformen e sistemit te drejtesise, defacto te udhehequr nga opozita, te cilen Edi Rama beri gjithcka qe ta perjashtonte qe ne fillim nga procesi por deshtoi ne menyre spektakolare.

Te dashur miq, le te falenderojme nga zemra te gjithe ata qe bene perfundimin me sukses te ketij projekti qe do votojme neser ne parlament.

Nje falenderim dhe mirenjohje te veçante miqve dhe partnereve tane, mbeshtetja e te cileve ishte e nje rendesie thelbesore ne perfundimin e hartimit te kesaj reforme te bazuar ne parimet e larta te drejtesise se pavarur, eficente, transparente, te pergjegjshme para ligjit.

1 koment te “Fitore e parimeve te larta”

  1. Zoti Berisha, une jam i bindur se ti dhe politikanet e tjere, te cdo ngjyre ne Shqiperi, nuk besoni ne Zot dhe aq me pak ne drejtesine e tij. Une besoj, dhe jam i bindur se Zoti nuk harron te veproje me force mbi shkaktaret e vuajtjeve, intrigantet, shkelesit e besimit dhe sidomos mbi ata qe populli i ka zgjedhur per te lehtesuar hallet e tij por qe besimin e kane kthyer ne mjet per tu pasuruar duke vjedhur. Na keni lodhur tmerresisht, te gjithe ju. Te gjithe betoheni per drejtesi, te gjithe flisni ne emer te popullit, te gjithe shpallni alternativat tuaja fituese dhe perfundimisht te gjithe jeni shume te ndyre. Eshte e pamundur te gjesh qofte edhe grimcen me te vogel te sinqeritetit midis jush. Zoti ju ndeshkofte, per cdo gje te pa drejte qe keni bere dhe po beni. Le te veproje me force denimi i Zotit mbi ju dhe pasardhesit tuaj, si mallkim i nje populli te tere, mallkim i cili nuk do tu ndahet gjate gjithe jetes.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top