Erion Braçe, status per futbollin?!

Shkruan Adriatik Riza Dosti

Vdekjen e dija por qe miushi Brace te na bente edhe nje status per futbollin ,,,gjoja ne forme pergjigje per shqetesimin e ligjshem qytetar te Shpetim Idrizit e Petrit Vasilit pas humbjes e paraqitjes turperuese te Tiranes te premten e 5 Marsit ndaj Partizanit, kete as e dija, as e prisja e as qe e mendoja kurre. Hapu dhe e na kall te gjitheve brenda! Lexojeni me kujdes te respektuar miqte e mij, pasi eshte botuar sot ne gazeten ”e pa- varur”…Panorama..

Titulli i status – pergjigjes eshte: Ky qytet eshte i teri flake i kuq…

Nuk ma do mendja se pas ketij titulli mund te vlejne komente te tjera te cdokujt. Titull me provokues e me te poshter nuk kisha lexuar ndonjehere. Po ku e gjete flaken e kuqe ne Tirone ti more spurdhjak ,,apo ta la amanet yt ate e jot ome”.

Çdo rresht eshte i mbushur me fyerje, urrejtje, bolshevizem, nostalgji per komunizmin e diktatorin e permbysur nje cerek shekulli me pare. Zagari deputet i Rames hedh balte mbi gjithçka sportive dhe kinse e me menyre te qellimeshme e teper provokative fyen rende Kryeqytetin e qytetaret e Tiranes si dhe e ngaterron futbollin e historine e tij me politiken e” sukseset e djeshme” te rregjimit e ato te sotmet te politikes” largpamese” te Rilindjes se tij…

PTHUUU, mor fare e keqe qe mos mbifsh as ne hale! More qelbesire e plehre e se djeshmes dhe e se sotmes, nuk je bere dot as ti e as ata qe te fusin e te nxjerrin nga xhepi i tyre sa here qe ju duhesh, te marresh neper goje historine e lavdishme te Tiranes e brezave shume te rrspektuar te futbollisteve, trajnereve e drejtuesve te saj apo edhe emrin e te nderuarit Besim Fagu; e aq me pak te zesh ne goje tifozerine e shkelqyer e te pa perseriteshme te bardhe e bluve, qe TY personalisht gjithmone te kane identifikuar e te identifikojne ashtu sic e meriton, si nje Mi – Kanalesh te ujerave te zeza. Kur jep mend per menaxhimin , financimin, takticizmin ne futboll e probleme te tjera te ketij sporti e te ekonomise se tregut ne klube edhe ti, me mire u shofte e u harrofte ky lloj sporti njehere e mire se sa te degjoje udhezimet e tua. Kur ben sikur ju qan hallin Dinamos e Partizanit “dhe” te dhimbsen ”taksapaguesit kryeqytetas” pse mund e duhet te investojne per skuadren e tyre,nuk e di pse me kujton monologun e asaj Nenes shqiptare me te zeza ne filmin Gjenerali i ushtrise se vdekur …Edhe ti ne valle…edhe ti po kercen mbi kufomat e te vrareve nga dora jote…????….

O tempora, O mores. Njerez ndaloni cmendurite e te cmendurin ne ate vend sa nuk eshte vone, pasi neser ju garantoj qe Shqiperia do kthehet ne nje çmendine te madhe kolektive me nje popullsi krejtesisht te çmendur e te dale dore qe s’ ka OKB , BE, NATO e dreqi e i biri bashke qe ta sjellin ne din e iman.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top