DRENICA NGA DJEP I NACIONAL-DEMOKRATES NA U SHNDERRU NE QERDHE MAJTIZMI

Shkruan: Dibran Gashi

Fatkeqsisht, gjithë ai presion i tmerrshëm sllavo-komunist mbi Drenicën dhe i ndikuar nga regjimi komunist i E. Hoxhës, drenicasëve ua mbolli në mendje (tru) ideoligjinë majtiste (komuniste apo marksist-leniniste) duke i larguar nga orientimi i pastër nacional demokratik.

Po të mos ishte ky presion i tmerrshëm gjysmë shekullor, Drenica kurrë nuk do ta kishte pranuar komunizmin, të cilin e ka luftuar me krejtë fuqinë dhe flijimet e sakrificën e saj të pashembulltë, të cilën më shumë se gjithëçka e dëshmon lufta e Drenicës në v.1945 në krye me Shaban Polluzhën.

Tashmë, orientimi nacional-demokratik ka vdek në Drenicën e Shaban Polluzhës për t’ua lëshuar vendin ideve dhe partive me orientim majtist.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top