Doktori ta qa mamin

Shkruan: Edison Ypi

Përçartjet e lehësve shpirtzinj e mendjengushtë të të gjitha kallëpeve kundër Doktorit, nga mercenarët e kacidheve të vetquajturit “konsevatorë” që zhgarravisin me gjuhën e zërit të popullit, sulmojnë njëritjetrin me metodat e sigurimit të shtetit, dhe rrahin ta shpjenë Shqipërinë në Europë përmes Turqisë, Kuranit, imamëve, çallmave, minareve, e deri tek çunat e bllokut, merita më e madhe e të cilëve paskësh qënë se kanë pëlqyer Bitëllsat dhe dinë rëndësinë e Udstokun, kjo mardhënie prej kopilash grindavecë dhe babai pasionant-idealist, të sjell ndërmënt proverbin me shqiptarin që kurrsesi s’të bën për babi po s’ja qave mamin.

Nga kërruajtja e fundshpinës, alergjitë e pranverës, e deri tek situatat e pafavorshme horoskopike me Hënën, Diellin, yjet, zagarët bëjnë fajtor Doktorin që s’ua qa sa duhet mamin.

Zagarët i thonë Doktorit largohu, Doktori afrohet, i thonë ik, ai vjen, i thonë rri ai punon, i thonë hesht ai flet, i thonë sëmuru ai shëndetet, i thonë ndal ai vrapon, i thonë zvarritu ai fluturon, i thonë eja ma qa mamin Doktori shkon, s’ua prish qefin, as llapaqenave, as mamit të tyre.

Doktori, atë ka bërë dhe atë po bën, plehrave të të gjitha ngjyrave, po ua qa mamin. Mos u ngut zagar. Doktori mamin nuk ta le pa qar. Nuk mundet Doktori me ua qa mamin të gjithëve njeherësh. Prit rradhën. Doktori nuk ta le mamin pa qar.
Sa mirë bëjnë mutat që e zbatojnë aq përpikmërisht proverbin duke mos lënë rast pa e dërguar rregullisht mamin tua vizitojë dhe qajë Doktori.

Cilët janë kakat që Doktori me kënaqësi ua qa mamin ?
Llomotitësit mediatikë që mbijetojnë përmes gënjeshtrave. Të pa aftët dhe të patalentuarit që nuk u mbahet ment asnjë fjalë, nuk u ka dalë kurrë asnjë parashikim, nuk kanë pasur kurrë sukses në asnjë nismë qytetare, shoqërore, politike, ekonomike.
Spurdhjakët e zyrave, organizatave dhe shoqatave, turlilloj eskrementesh dhe parazitësh nga më të pështirët. Ata që nuk shkelin kurrë nëpër fshatra. Bastardat të cilëve rrugët e asfaltuara u duhen vetëm për të vajtur për pushime nëpër plazhe, hotele, restoranta. Se në përfytyrimin e tyre prej kopilash që vdesin nga qefi t’ua qash mamin, rrugët nuk janë për punë, për kamiona, për trailera, por vetëm për makinat e tyre.

Nostalgjikët e kurvit, fanatikët, ish-spiunët të cilët lëndën e parë e kanë por u mungon impianti i përpunimit, Sigurimi.
Edhepse Doktori ua qa mamin, zagarët prapseprap nuk kënaqen, një e dy e Doktori-Doktori.
Doktori ka simpatinë e qindra mijëra shqiptarëve të cilët për Doktorin i vënë vetes flakën, halabakët pëllasin Doktori-Doktori.
Doktori merr gjysmat e votave të shqiptarëve, palaçot mjaullisin Doktori-Doktori.
Doktori futi Shqipërinë në NATO, ata vazhdojnë t’i bien legenit Doktori-Doktori.
Doktori bëri të mundur udhëtimin e shqiptarëve në Europë pa viza, këta vazhdojnë avazin, Doktori-Doktori.
Nën qeverisjen e Doktorit Shqipëria i shpëtoi krizës që mbërtheu dhe po mban mbërthyer gjysmën e botës, mjeranët e mendjes s’rreshtin së lehuri Doktori-Doktori.

Rrugët e Shqipërisë ishin të ngushta dhe gropa-gropa. Edhe tani që s’po mbetet rrugë pa u asfaltuar, ndyrësirat prap’ Doktori-Doktori.

Prishtina ishte më larg se Kamçatka. Tani në Prishtinë shkohet për dy orë, kta Doktori-Doktori.
Vazhdo plehër. Forca rrugaç. Yxhym sahanlëpirës. Llap, sajo, shpif, intrigo, kusur mos lër. Doktori di me ta qa mamin, motrën, tezen, hallën, gjyshen, dhe babin.

2 komente te “Doktori ta qa mamin”

  1. rexhep alili

    Si mund te merret seriozisht nje njeri me kete fjalor
    PS: E kam kaluar rrugen e Kombit vetem per kenaqsi. Por mos harroni se cmimi doli i trefishte

    1. rexhep alili. Nuk po të kuptojmë këte rrethë çmimit të trefishtë!!!!!. Na spjegë pak të lutem.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top