DEPUTETJA KOMUNISTE ME ORIGJINË ARVANITASE NË SHËRBIM TË MILLOSHEVIQIT

Gazetare, botuese dhe deputete e partisë komuniste greke KKE, Lana Kaneli është me origjinë arvanitase. Ky lajmi që qarkullon ditëve të fundit nëpër mediat elektronike greke. Gazetarja Lana Kaneli, e filloj karrierën e saj politike më 1999, kur NATO bombardojë ish-Jugosllavinë e mbetur. Në atë periudhë ajo u rreshtua në krahun e intelektualëve dhe politikanëve grek që mbronin politikën e Millosheviçit dhe masakrat e policisë serbe mbi shqiptarët e Kosovës. 
Që nga viti 2000, Lana Kaneli e deri më sot është deputete e partisë komuniste greke. Na habit fakti se Lana Kaneli duke e ditur se është me origjinë arvanitase, në vitin 1999, e hodhi në gjyq arvanitasin e shquar Aristidh Kolën, të cilin e akuzojë si agjent të CIA-s dhe të Shqipërisë. Si ishte e mundur një ish-studente e kolegjit amerikan të Athinës të ishte kaq antiamerikane!? Si ishte e mundur një arvanitase Lana Kaneli t’i kundërvihej me aq urrejtje kryetarit të Lidhje së Arvanitasve të Greqisë, Aristidh Kolës, që ka bërë shumë për kulturën e arvanitasve!? 

Akuzën znj. Kaneli e bëri në një emision direkt në replikë me Aristidh Kolën i cili në periudhën e luftës së Kosovës bashkë me disa intelektualë arvanitas të tjerë si Jorgo Miha dhe Jorgo Korizis jepnin kontributin e tyre për të sqaruar opinionin grek për tragjedinë dhe masakrat që po kryente policia dhe ushtria serbe kundër popullsisë së pambrojtur shqiptare. Pas shumë ndërhyrjesh nga disa intelektual të shquar arvanitas, miq të përbashkët, Lana Kaneli pak kohë para se të vdiste Aristidh Kola e tërhoqi akuzën pa fakte dhe dëshmi. Por tashmë ajo dëmin e madh shpirtëror ia kishte bërë intelektualit të madh arvanitas z. Kolës.

E edukuar me inate dhe urrejtje ndaj shqiptarëve, vëllezër të gjakut dhe të gjuhës së të parëve, znj. Kaneli vuri në dispozicion për përkrahjen e regjimit të Millosheviçit revistën e saj “NEMECIS,,. Kjo revistë u bë kundërshtarja më e fortë e medieve pro bombardimeve të NATO-s në Greqi.

Në vitin 2000 Lana Kaneli bashkë me rusin Zirinofskin, kandidatin për kryetar të Rusisë në zgjedhjet që u mbajtën të dielën që shkoj qëndruan për disa ditë në Beograd ku patën një sërë takimesh me politikanë antiamerikan dhe të politikave integruese të BE-së.

Pas kaq vitesh ende revista “NEMECIS,, vazhdon urrejtjen ndaj kombit shqiptar. Interesant është një fakt tjetër që Lana Kaneli e cila është deputete e partisë komuniste me veprimet e saj ka treguar se i përket shpirtërisht në të vërtet krahut ekstremist të djathtë. Dikur ajo ishte anëtare e partisë Demokracia e Re dhe pa qenë asnjëherë anëtare e partisë komuniste u zgjodh kandidate për deputete e kësaj partie të majtë ekstremiste në vitin 2000, kur ekzistojnë shumë fakte që ajo i përket ekstremistëve të besimit ortodoks. Këto gjëra bien ndesh me parimet dhe statutin e partisë komuniste greke KKE.

Në qershor të 2011 deputetja komuniste Lana Kanlei u godit me kos dhe vezë nga votues të saj për politikën dyfytyrshe të Kanelit e cila ka një pasuri të madhe, vila me pishina, makina luksoze, etj. Këto gjëra bien ndesh me parimet dhe statutin e partisë komuniste greke KKE.

Kaneli nga katundi arvanitas Geraqi

Nga katundi i Geraqit është familja e Lana Kanelit. Geraqi ndodhet në Peloponez dhe i përket prefekturës së Lakonisë. Ky fshat banohen 100% nga qytetar grek që janë arvanitas, pra origjina e tyre është shqiptare. Geraqi në gjuhën shqipe do të thotë Skifter.

Studiues të ndryshëm si Antonio Bellushi, Aristidh Kola, Jorgo Miha, Jorgo Maruga, Athanasio Cigo, Kazaqis, Panajotopulos, Dhimitri Lithoksou, etj., të cilët janë marrë me studimet për të zbardhur fshatrat në Greqi që banoheshin dhe banojnë nga arvanitasit shkruajnë se Geraqi është një fshat i pastër arvanitas. Të dhënat që Geraki është fshat i pastër arvanitas ka shkruar edhe studiuesi i Akademisë së Athinës Titos Johalas cili në librin e tij “Arvanitia tis Morea,, në faqen 32-33, shkruan për fshatin Geraqi ku ndër të tjera thotë se banorët e këtij fshati janë me origjinë shqiptare nga Dibra dhe Shkodra.

Pra, nga ky fshat arvanitas është Lana Kaneli e cila hapët e pranon origjinën nga ky fshat, por urren në kulm gjakun shqiptaro-grek i cili i kalon në venat e saja. Është mirë që deputetja Kaneli të bëj ADN për të vërtetuar nëse ka origjinë shqiptare nga Dibra ose Shkodra.

Gazeta greke “KATHIMERINI,, e 16.2.2008 në një shkrim për luftën politike të deputeteve femra nga katundi Geraki, Marjeta Gjanaku e partisë Demokracia e Re e cila ka qenë ministre e arsimit më 2007, dhe deputetes komuniste Lana Kaneli. Një fakt tjetër interesant është se që të dy deputetet kanë emra që shpjegohen vetëm në gjuhën shqipe, Marjeta dhe Lana. (Ka mundësi sipas emrit LANA, znj.Kanela duhet të jetë me origjinë prej Dibre sepse lumi që kalon përmes Tiranës quhet Lana, siç dihet Tirana është themeluar nga dibranët, por kjo tani për tani mbetet hipotezë).

Në përfundim duhet te themi se emri arvanitas përkthehet në gjuhën shqipe Shqiptar, pra shqiptarët quhen arvanitas nga grekët. Kjo vërtetohet lehtë në fjalorin më të madh greqisht-shqip që e ka bërë ish-profesori i gjuhës greke në Universitetin e Tiranës dhe të Janinës, Niko Gjini i cili fjalën Arvanitas e përkthen në gjuhën shqipe Shqiptar.

Kostandinos Papafilis, autori i dy fjalorëve të tjerë, greqisht-shqip dhe shqip-greqisht, fjalën Arvanitas e përkthen në fjalorin e tij greqisht-shqip në gjuhën shqipe Arbëresh. Po ky autor në fjalorin shqip-greqisht, fjalën Shqiptar e përkthen në gjuhën greke Arvanitas.

1 koment te “DEPUTETJA KOMUNISTE ME ORIGJINË ARVANITASE NË SHËRBIM TË MILLOSHEVIQIT”

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top