Ç’kanë shqiptarët që mrekullohen me diktatorë të huaj?

SHKRUAN: GANI MEHMETAJ

“Putini ua ktheu dinjitetin rusëve”, shkruante kohë më parë një shqiptare (durrsake) në rrjetin social, e mrekulluar pse i pari i Rusisë u kundërvihej me egërsi Evropës Perëndimore e ShBA-së. “Serbët janë popull i mrekullueshëm”, përgjërohej një tjetër shqiptare pas takimeve Rama- Vuçiç.

Një tjetër shqiptar nga Dardania ishte mrekulluar me Turqinë e Erdoganit mu si dy shqiptaret me Putinin e Rusisë dhe me serbët.
Ç’kanë shqiptarët e mjerë që mrekullohen nga diktatorë të huaj? Putini e ka kthyer diktaturën e Stalinit dhe luftën e ftohtë. Rusët e jo rusët që e kanë shijuar pushtetin e tij tregojnë tmerre.

Erdogani “shpëtimtari i turqve”, arrestoi mbi një milion turq, ua hapi dyert e dritaret serbëve, ndërsa ua mbylli me rrapëllimë shqiptarëve.
Po serbët me se u bënë popull i mrekullueshëm? Sepse vranë mbi një milion shqiptarë në njëqind vjeteshin e fundit (njëzetë mijë në luftën e vitit 1999) , vranë mbi njëqind mijë boshnjakë e mbi pesëdhjetë mijë kroatë në vitet e nëntëdhjeta?

Janë budallenj këta shqiptarë, të dashuruar pas diktatorëve të huaj e pas kombit shqiptarëvrasës, apo kanë nevojë për trajtim psikiatrik?

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top