Ç’farë deklaronte Karl Marksi në kohën e masakrave dhe shpërnguljes së shqiptarëve nga Sanxhaku i Toplicës

Karl Marksi, me emrin e tij të vërtetë MOSES MORDECHAI MARX LEVI, ka shkruar edhe për shqiptarët e sllavët. Gjatë kohës kur po mbahej Kongresi i Belinit (qershor 1878), Marksi, shqiptarët i cilëson popull të pa qytetruar, barbarë e me prirje prej grabitqari, për çka duhet të mbahen nën “trysni të rreptë ushtarake”, ndërsa për sllavët thotë, se “janë të vetmit bartës të qytetërimit”! Marksi më këtë rast shkruan:

Karl Marks – 1878 “Arnautët (Shqiptarët) janë pjesërisht të krishterë të ritit orthodoks-grek dhe, pjesërisht muslimanë, ku duke gjykuar përsa i njohim, janë shumë pak të përgaditur për t’u qytetëruar. Prirja e tyre grabitqare duhet t’a detyrojë çdo qeveri fqinje ti mbajë ata nën trysni të rreptë ushtarake, përderisa përparimi industrial në vendet fqinjë të mos u sigurojë atyre punë, si p.sh. dru-prerës dhe ujë-bartës. Turqia Europjane (Gadishulli Ilirik) është pasuri natyrore e trashëguar nga stërgjyshërit e racës sllave të jugut. Rivalë të sllavëve janë vetem barbarët arnaut dhe turqit, të cilët prej kohësh quheshin dendur si kundërshtarët më të egër të qytetërimit e përparimit. Sllavët janë të vetmit bartës të qytetërimit në këtë pjesë të Europës.”

 

 8 komente te “Ç’farë deklaronte Karl Marksi në kohën e masakrave dhe shpërnguljes së shqiptarëve nga Sanxhaku i Toplicës”

 1. Në Shqiptarët kurrë nuk kemi qënë për vete e për Atdhe (mjerisht)
  Andaj të tjerët gjithmonë kanë abuzuar më NE

 2. Kark Marksi, sipas shkrimeve te tij duket se paska qene i motivuar prej Sllaveve te Jugut,sepse vetem Shqiptaret jane pasardhesit e Ilireve e jo Sllavet.Mjere Shqiptaret qe e paskan mesuar kete njeri?.Librat e Marksit duhet hedhur ne shporta te mbeturinave.

 3. Ky s‘paska pasë lidhje as me histori, as me gjeografi. Shqiptarët i paska cilësuar sipas përshkrimeve serbe. Shkenca shqiptare duhet ti hulumtojë arkivat e kohës dhe ta vlersojë në mënyrë akademike duke bërë reagim publik, ngase ka qarqe intelektuale gjithandej botës që e marrin ende si humanist të kohës.
  Po shifet se deklarata e tijë janë bërë në kohën e Kongresit të Berlinit. Serbet paskan punuar më te në atë kohë ngase dihen konkluzat e Kongresit të Berlinit për shqiptarët, do të thotë ky marksi paska krijua një opinion shumë negativ e antishqiptarë në atë kohë.

 4. Përgjigjen e ka marrë tashmë… Koha tregoj kush ishin idetë e Komunizmit barbar e totalitar.. Më të tmerrshme e të ndyra sa Nazizmi. E.. Çfarë të shpjegoj, e provuam në lëkurën tonë.

 5. Ky ka qenë qelbsira e Sklave e jugut, këtë qelbsirë si ky kanë plumbin hakë, per fatë te keq ka lënë shumë qelbsira mbasë, por ne, Kombi ynë shqiptarë per ti luftuar keta qelbsira, duhet te bashkohemi per jet e mot. BASHKIMI BEN FUQINE

 6. Tmerr.Ky Karl Marksi kishte qene aq i ndyte saqe nuk e kemi ditur.Marksi ka qene me i flliqur ka qene se Qeni pa te zot.Ky qe ka folur keq e ka pasur zanat-zeje me plot energji negative qe e ka marre nga sllavet ardhacak-barbar qe erdhen ne tokat ilirike e u sollen si pushtues me vone.Nuk me habit as Marksi e te tjetet qe zhvilluan ideologji marksiste leniniste e njejte si ajo Nazi fashiste e ndonje ideologji europiane te cilat ideologji jane prodhim i Europes e cila vet i prodhoj e vet i demsntoj me rastin e renies se murit te Berl7nit.Por kush pesoj me shume e me keq prej ketyre ideologjive pra vet shqiptaret ku bene lufte vellavrasese per zbatimin e ideve te Marksit me Shoke por edhe te Hitlerit e Musolinit.Mjer na qe lideret tane e udheheqin popullin tone me mendje te huej.Keshtu na menaxhoj shume mire Europa me ane te antishqiptateve te saj.

 7. Keta fjal që i ka than ky ateist me erë të ndytur …
  ndaj shqiptarve
  Do te jep pergjegjsi te madhe
  Ne botrn tjetĕr
  Ka ala shqiptar që e dojn ket idjot !

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top