BËHU SHQIPËRI…

Nga Adriatik Riza Dosti

Behu Shqiperi, te pakten njehere te vetme ne historine tende…
Behu te pakten per inat te zullumqareve e antishqiptareve…

Behu te pakten per inat te tradhetareve e gjakprishurve qe per fatin tend te keq i ke pasur e i ke me shumice…
Behu te pakten per nderin e atdhedashurine e atyre burrave te shquar e te mencur qe meritonin emrin e vertete Rilindas e qe luftuan per Memedheun e tyre me pushke e me pene…

Behu per shpirtin , zemren e gjakun e te gjithe atyre qe rane ne fushen e betejes me emrin tend ne goje…
Behu per amanetin e te pareve tane qe e shkruan historine tende me gjakun e tyre…
Behu per shpirtin njerezor te Shen Terezes e per Shpaten kombetare te Skenderbeut qe rrokulliste pa meshire koka armiqsh e tradhetaresh…
Behu te pakten ne nder te Fishtes se madh e Konices brilant…

Behu per inat te serbit e grekut, te maqedonasit e malazezit, qe te kane patur jete e mot hale ne fyt…

Behu qe ti tregosh botes se origjina jote eshte nga e mira, nga progresi , nga Perendimi e zhvillimi dhe s’ ka qene kurre as nga Lindja e as nga Azia…

Behu te pakten edhe per ata mijera e mijera shqiptare qe vrau Diktatura e qe shumices ende nuk ju dihen as varret…

Behu te pakten per ne qindra mijera bij te tute qe na detyruan te marrim rruget e dhimbeshme te emigrimit, e ikem me koken pas, me lot ne sy e duke puthur token tende te shenjte e te bekuar, me shpresen se nje dite, vertet do te behesh…

Zoti te bekofte e u befsh sa me pare ashtu siç duan e siç te enderrojne shqiptaret e vertete, pavaresisht nese sot jetojne aty apo jo, pavaresisht se kodoshet qe ke sot ne krye e kane ende te veshtrire ta kuptojne se ai vend nje dite DO BEHET, dhe dhente Zoti, nje ore e me pare, e pa ATA…

Behu qe shqiptaret ne mbare Boten te kene te pakten njehere Vatren e tyre e te ndihen Zoter ne shtepi te vet…

Behu edhe per inat te atyre qe thone se ai vend, nuk do te behet Kurre…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *