Azem Vllasi ka qenë instrument – fshesa e ndytë e nevojtores

Në emisionin “Komiteti”; prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjinin, e ftuar ishte Lumi Hadri -Devine, aktiviste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila ka folur për babanë e saj, historianin Ali Hadri. Në lidhje me diferencimin e tij nga sistemi komunist, ajo thotë se lideri komunist, Fadil Hoxha, ka sakrifikuar babën e saj. “Qifti i Azem Vllasit ka qenë instrument që e ka kryer punën – fshesa e ndytë e nevojtores. Nesër edhe atë ndoshta do ta rehabilitojnë”, ka thënë ajo, duke shtuar në duart e Fadil Hoxhës është gjaku i nacionalistëve shqiptarë për çka nuk meriton admirim.

4 thoughts on “Azem Vllasi ka qenë instrument – fshesa e ndytë e nevojtores”

  1. Zonja Hadri tregon se eshte antare themeluese e Keshillit Kombetar Shqiptaro American, e jo e Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane te Dio Guardit.
    E keni keqkuptuar. Gjeshashtu organizoi takimet per statusin final te Kosoves per dy vite e gjysem. Ne Kato takime moren pjese lideret e organizatave te komunitetit Shqiptaro-Amerikan me antarin American te Troikes , Ambasadorit Frank Wisner te perzgjedhur nga Sekretarja e Shtetit Condoliza Rice. Kato takime jan raportuar regullisht nga gazetari Beqir Sina per Boten Sot dhe nga gazeta Illyria. Me nje klikim ne Google mund te vertetohen keto fakte.

  2. Fadil Presheva

    Berat Buzhala Lume Hadri nuk ka qene ndonji aktiviste shume e flakur ka qene aktiviste si 99% te shqiptareve te amerikes nuk eshte e vertet se ajo ka qene nji nder themeluesit e Liges Shqiptaro Amerikane.Ne kete emision ka shume supozime,trillime rrena dhe shume jo te verteta .Berat shume leht e ki me u vertetu shko ne web faqen e AACL-Dio Guardi atu mund ti gjeni te gjitha faktet e verteta prej vitit 1988 e deri me sot.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top