Aktivitet i frytshëm i komunitetit shqiptar në Gjermani

Shkruan: Nue OROSHI

Një takim i rëndësishëm për ardhmërinë e Komunitetit Shqiptar në Schleswig Holstein, si dhe për një përkrahje ndryshe të Gjermanisë për Kosovën.

Të mërkurën pasdite, me 23.03.2016 në zyrën qëndrore të CDU-së së Republikës së Schleswig Holstein në Kiel, i shoqëruar nga kandidatja për deputete në zgjedhjet e majit 2017 nga radhet e CDU në Kiel, Floriana Igrishta, patëm një takim mjaft të rëndesishëm më Kryetarin e CDU-së së Schleswig Holstein, z. Ingbert Liebing. Ingbert Liebing është deputet i Bundestagut Gjerman, prej vitit 2005. Ndërkohë, prej vitit 2014 është kryetar i CDU-së në Republikën Schleswig Holstein (Shlesvig Hollshtajn) dhe njëherit i nominuar nga CDU për Kryetar të Qeverisë së Republikës së Schleswig Holstein, për mandatin Qeverisës 2017-2022.

Me deputetin Liebing, patëm disa pika kryesore të bisedës. Pika e parë ishte çështja e përkrahjes së CDU-së në Schleswig Holstein për Komunitetin Shqiptar. Formati se si do të përkrahet komuniteti shqiptar në Schleswig Holstein gjatë periudhës kohore që ai do të jetë Kryetar i Qeverisë së Republikës së Schleswig Holstein, si dhe përkrahja edhe me e madhe që do ti jep Qeveria Gjermane Kosovës dhe çështjes shqiptare në përgjithësi, përmes investimeve direkte në shumë fusha të ndryshme. Nuk u la pa u përmendur edhe vizita që kohë më parë kryetari i Kuvendit të Schleswig Holstein, z. Klaus Schlie i bëri Kosovës. Pasiqë komuniteti shqiptar është faktor politik në Republikën e Schleswig Holstein, duke qenë i vetmi komunitet i huaj brenda CDU-së, që e posedon një kandidate për deputete te parlamentit, në një nga 35 zonat zgjedhore që i ka CDU në nivel Republike, nuk u la pa u përmend edhe përkrahja që do ti jap CDU-ja znj. Floriana Igrishta, kandidates së parë me prejardhje të huaj që nga themelimi i kësaj partie në Schleswig Holstein, 70 vite më parë. Njëra ndër temat tjera të bisedës ishte edhe projekti që në të ardhmën do t’i dërgojmë CDU-së për veprimet politike dhe përkrahjen e të huajve për CDU-në, në nivel Republike. Dhe, kështu dalngadalë, komuniteti shqiptar në Republikën e Schleswig Holstein po behet faktor politik i drejtpërdejt, që vendosë për shumë çështje me rëndësi për komunietetet e huaja në Republikën e Schleswig Holstein, duke i lënë pas në organizim shembullorë edhe shumë komunitete tjera të huaja, të cilat për nga numri janë dhjetë herë më të shumtë se shqiptarët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: E drejta e autorësisë i përket autorëve! Ju lutemi për mirëkuptim.