3 komente te “Akademik Gazmend Zajmi, intelektual dhe atdhetar i spikatur

  1. Vizionar, intelektual,trim, jurist dhe politan e poashtu nje puntor shkencor i nje niveli shume te lart. Sot e shume kohe ne te ardhmen nuk besoj se do memi nje njeri te komoletuar sikurse Prof. Dr. Gazmend Zajmi.

  2. Per te folur per prof.dr. Gazmend Zajmin njeriu duhet te jete i permasave me te larta se qe ishte kolosi Zajmi. Jo per nga forca por pernga shpirti dhe dashuria qe AI kishte per popullin – kombin e vet. Veprat e Tija kane qene udhe rrrfimi dhe rruge ndertimi per bashkimin e dy shoirtrave te trazuar dhe te pervuajtur te kombit shqiptar. Prof. Gazmendi ka qene si llava e villkanit kur shperthen me ligjerimet e tija. Kam pas nderin dhe privilegjen qe isha student i te pavdekshmit Akademik Zajmit. Merit e Tija ishte qe une ne rinin time vizitova Shqiperine ne vitet e nje liberalizmit shqiptar ne Shqiperine e “Enverit” ne cilesine e asstentit prane fakultetit juridik te U.P. Prishtines.ishte kenawesi te jesh student dhe ndegjues i leksioneve te Tija me plote shpirt dhe muzikalitet sepse ishte edhe kompozitor i kengeve qytetare. Veprat nga fusha e se drejtes jane te shkruara me nje dore te mjeshtrit thuaja se eshte duke kenduar ne piano porme plote mbrehtesi dhe porosi drejt synimit shekullor te brezave per bashkim lombetar.Asnjehere nuk e ka mshehur kete synim. Ishte vec zemer shqiptari. Ishte i hapur kur e kishte bindjen se duhet ta thote te verteten.Shume kush nuk ka munde ta kuptoje kur leshohej ne analizen e konfliktit serbo shqiptar.Analizat e akademikut ishin te thella sa qe u dukeshin te tjereve se i eshte duke fantazuar…por ai kishte imagjinate dhe vizion te mbrehte lidhur me realizimin e synimit paresor. Ishte i pakrahasyeshem. Ne momentet me te veshtira kur behej fjale per distancimet kinde nga “iredentizmi” brenda strukturave ne fakultet dhe universitet ka qene “target” i fytyrave nacionaliste serbe dhe te ashtuqujureve kominist apo kuazi komunist shqipfoles. Por e ka pas mbeshtetjen e pa kurdyer te studenteve te vet qe i japnim kurajo dhe force per ato qe ai shprehte, krtikonte me nje te folur ne menyre te cilter dhe me plot seriozitet.Fytyrat dhe personat si Ai nuk vdesin kurr,sepse kane lene xhurme te thella ne brezin tim dhe me gjere me inteligjencen,dashurin dhe mllefin ndaj rexhimit okupues. Dhe,ezhte intelektuali i lare ne trojet etnike qe permend nocionin “OKUPUES” PER SHTETIN SERBE NDAJ KOSOVES NE PUNIMET E TIJA te natyres juridiko politike. Ishte vertete shoirt shqiptari, intelegjent ne lartesite me te thella, shperthyes, por i urte dhe plot gaz. Ishte i pakrahasuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.