A JANË SHQIPTARËT NJË PREJ 12 FISEVE TE ZGJEDHURA?

Përgatiti: Ferdinand Veliu

ShqiptaretNëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi i cili daton në Maj 1905, ky emetim është rreth shtatë vite para shpalljes së pavarsisë. Hedhë dritë më shumë se të gjithë librat e historisë mbas kësaj date të marra së bashku .Qarqe të caktuara europiane antishqiptare qëllimisht kanë bërë shkatërrimin e historisë të një prej 12 fiseve të përzgjedhur. Çfarë fshihte Aleksandri, Pirro, Bardhyli, Teuta, Skënderbeu? Pse ky komb di kaq shumë pak për historinë? Pse shumë prej Perandorëve romak dhe Papëve vinin nga ky popull? Kush e zhduku yllin e Davidit nga flamuri më i vjetër në botë? Pse kombe të ndryshëm kanë mijëra fjalë nga shqipja e vjetër në gjuhët e tyre? Çfarë flitet në librin e shënjtë që papët i dorëzojnë njëri tjetrit? Pse të gjithë kanë frikë nga hakmarrja profetike e cila çon në ndërtimin e rendit të ri botëror? Pse “të zgjedhurit” gradualisht po rregullojnë formën fillestare të Fisit të zgjedhur i cili quhej “Njerzit e Artë” (Arianët)?  Për shkak të pastërtisë dhe bukurisë? Pse përkthimi leksikor i kësaj fjale përkon çuditërisht me emrin Ilir?

Pse shumë sundimtarë në Amerikë, Afrikë, Azi, Europë zgjidhnin drejtues në vëndin ku Lind Dielli. (Argjentinë, Egjipt, Turqi, Itali, Vatikan, Arabi etj.). Pse raca e zgjedhur ngjall frikë të përhershme tek të ardhurit inferiorë? Pse urdhëruan prishjen e objekteve të kultit si mbartëse të dëshmive që do hidhnin dritë në shekuj? Çfarë fshihet në nëntokën e të zgjedhurve dhe pse ka qënë kaq e ngadaltë nxjerrja e tyre në dritë? A ka qënë shkruar shqipja në alfabet tjetër dhe pse u ndryshua? Janë me qindra pyetje që kërkojnë përgjigje! Një gjë është fakt, ky shekull është i “Njerëzve të Artë.” Ata po kujdesen për këtë…

6 thoughts on “A JANË SHQIPTARËT NJË PREJ 12 FISEVE TE ZGJEDHURA?”

 1. Shaip Jusufi Zoterija

  Eshte e verterte sse jemi populli me i vjeter ne bote, pra shqipetaret, bijet e ilireve, e iliret bijet e pellasgeve, nejrzit e pare qe shkelen token me kembe. Nga gjini i keti populli rroodhen njerzit me te menqur te tokes njerzit me fisnik dhe me bujar dhe ma trima qe pati kjo toke. Toke shqipetare quhet ajo toke qe perfshinte tri kontinente, pra Europen, gjysmen e Azine dhe gjysmen e Afrikes, pra pikrisht prej deti Baltik ne veri, qe shqip thuhet deti i baltes ose i dheut, dhe sot mbane kete emer, e deri ne Tanzani pra ne Afrike dhe prej Gjibraltari deri ne Pengjab te Indise krejt ka qene toke Ilire, Pellazgje pra toke shqipetare.
  Mbreterit me te zote te tokes ishin poashtu shqipetar si ALeksanderi , Pirro, Konstantini, Dioklaciani, Papa Urbani, Papa Albani, Skenderbeu, Napoloni dhe shume te tjere. Pe periuddhen Bizantine dhe romake sundonin shqipetaret me te madhe e posaqersiht ne periudhen Ossmane ku gati gjysma e adminostrates dhe udheheqeve ushtarak kan qene shqipetare, si Pashai i pare shqipatare i grades me ta larte Osmane, Pajazit Pasha zavenddes i Sulltanit , Zogonoz Pasha Admirali i pare shqipetare i flotes Osmane , Admirali shqipetare Ahmed Gedik Pasha etj.
  43 ishte numrri i oficerve madhor pra Vezi Madhor apo kryeministeer nee Perendorrine Ossmane. ne kemi sherbye te gjitha perandorrivve dhe kemi ddhen njerz te medhej te gjitha perandorive. ne ish Juggoslavine ekomuniste kemi pasur tre gjeneral te ggrades se larte e i pari ishte Ethem Reqica gjeneral major i APJ , gjeneral Ismet Krasniqi dhe nnje gjjeneral i Kroacise.

 2. Te gjitha kombet e botes i kane rrenjet e tyre nen kembet e shqiptarise,por na kane inatin,pse jemi nje popull ma i meqem ne bote.Te gjitha keto te arritura qe jane sot ne bote jane shpikje e jona shqiptare,e bota po na nenqmon e mohuar çdo shqiptar,duke e shndrrue ne izrail e serb.Te gjitha automjetet toksore,ujore ajrore shkruajn “mede ine shqiperia”.Jo made ine japan,made in usa,apo made in kina.
  Edhe zoti fole shqip,vetem shqip,tana librat jane ne gjuhen shqipe por njerezia nuk po i sheh se jan verbue.Edhe Milloshi ish me origjin shqiptare.Per kete na masakroi,siq na masakroi edhe kral Nikolla,Rankoviqi e enver hoxha,Thaqi jo vetem tokat i bane pazar.HahaaaaAqif

 3. Koha e historise se shqiptareve eshte e saponisur. Kerkohet kontributi i te gjitheve per te arritur tek e verteta e mohuar djallezisht.

 4. Lulzim Ajazi

  Po kjo esht nje fitore e madhe per ne Si komb.Po ketu un fajsoj politiken ton kmbetare jo shqiptare pra e theksoj mbar politiken ton Tiran kosov shkup nu punojn fare per patrionacionalizem po vetem per pushtet pra bashkepunojn me armikun e brendshem dhe Te jashtem Ky esht nje turp I math kombin ton ishalla vin dit Te bukura e bardha Zoti qoft gjithmon mes nesh qe Te largojm anti shqiptaret nga mesi yne por duhet pun dhe sacrifice do Zoti po vin ditet tona ishalla bota I degjon thirrjet tona per istorin tone briliante

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top