A duhet ta lejojmë kryeministrin shqiptar të negocioj për Kosovën?

Shkruan: Gani Mehmetaj

Turpi i Elbasanit

Kur kombëtarja shqiptare  humbi për faqe të zezë në Elbasan nga Serbia, s’kishte kush të më bindte që nuk ishte kurdisje politike-mafioze. E turpëruam Serbinë në Beograd, e turpëruan serbët vetën me sjelljet prej bishe, kështu që zyrtarët e të dy shteteve u morën vesh që turpi të mos dyfishohet, por kësaj radhe të turpërohen shqiptarët.

Disa ditë para ndeshjes policia shqiptare më urdhër nga lartë e arrestoi Ballistin, protagonistin për të cilin u tha se ua luajti lojën serbëve. Disa e quajtën spiun, ndërsa përpiqeshin të na bindin se serbët janë aq të marr sa ta turpërojnë vetën në kryeqytetin e tyre përmes Ballistit. Një ditë më parë zyrtarët e policisë shqiptare kërcënuan tifozët kuq e zi se do t’i shkallmonin me dajak e shkelin me autoblinda po krijuan trazira. Nuk ishte vështirë të lexohej se po gatitej disfata e kombëtares shqiptare, prandaj duhej frenuar e frikësuar për tmerr të pakënaqurit. Policia shqiptare demonstronte fuqi si të bëhej fjalë për armikun e jo për tifozët kuq e zi që erdhën nga Kosova e territoret tjera etnike që ta mbështesnin shtetin amë. Turp më të madh kombëtarja shqiptare nuk pati.

Dhe sot është mafia e sportit shqiptar ajo që ka nis fushatë denigrimi kundër shtetit të Kosovës, në vend që ta ndihmojnë ekipin e ri, ashtu sikurse e ndihmoi në dhjetëvjetëshin e fundit diplomacia shqiptare. Këndellja e kombëtares së Kosovës është në të mirën e shtetit shqiptar. Vetëm po menduan serbisht, mund të mendojnë ndryshe. Zvicra që i rriti e mëkoi sportistët tonë, nuk bëri asnjë presion, përkundrazi na mbështeti, ndërsa mafiozet e sportit shqiptar që nuk u dhanë asgjë sportistëve tanë, na fyejnë e denigrojnë. Kosova është shtet. Është shteti i dytë shqiptar. Këtë fakt nuk e pranon vetëm Serbia dhe një grusht të ndërsyerish nga Serbia.

Disa kohë pas turpit të Elbasanit, kryeministri shqiptar shkoi në Beograd i ndjekur nga televizionet si te ishte yll muzike, ndërsa mori me vete dy ish-spiuj të UDB-së të kohës së Miloshevqit nga Kosova. Mediet shqiptare krijuan atmosferë sikur ai po e pushtonte Beogradin e jo që zyrtarët shqiptar po i përuleshin Beogradit. U harruan 20 mijë shqiptarë të Kosovës që i vrau Serbia, kush nuk e përmendi kërkim faljen për krimet serbe. Jemi mësuar më harresa të zyrtarëve të Tiranës, na kanë përvëluar marrëveshjet e fshehta.

Pompa e vizitës së Ramës në Preshevë ishte një spektakël tjetër cirku, që e bënin zyrtarët shqiptar, ndërsa më vinte të qaja sa më emocione të natyrshme e prisnin shqiptarët jetimë të Luginës. Më të ikur kryeministri shqiptar, Beogradi iu vërsul Luginës së Preshevës më polici e ushtri, nisi t’i terrorizonte si asnjëherë më parë shqiptarët, ua ndaloi në kufi librat shqip për të cilat sapo u morën vesh Tirana e Beogradi. Njëkohësisht dikush ia shkeli syrin Ankarasë që t’i vërsulej më xhami e propagandë shkombëtarizuese këtij territori shqiptar. Tirana nuk e bëri asnjë reagim. Reagoi flashkët Prishtina. Zyrtarët shqiptar ishin të zënë më koncesionet që ia jepnin avionëve serb në aeroportin e Tiranës. Kështu Tirana tash do të lidhet më botën përmes Beogradit, në vend që të lidhej si dikur përmes Romës, Frankfurtit e Vjenës.

Kosova ka zot shtëpie

Shqiptarët e Luginës së Preshevës të tradhtuar nga Tirana, të harruar e të shpërfillur nga Prishtina, kanë nis grupe-grupe t’i hidhen në prehër Erdoganit.  Shqiptarët e Maqedonisë i ka tradhtuar Tirana e Prishtina shumë më herët, duke i lënë në mëshirën e policisë sllave, apo nën terrorin propagandistikë e trush përlarjen e Turqisë, Arabisë Saudite e Iranit.

Në frymën e shitjes së interesave kombëtare për interesa personale është edhe takimi i kryeministrit shqiptar me kryeministrin serb. Temë e bisedimeve do të jetë kalimi i automjeteve e mallrave serbe përmes territorit të Kosovës pa e njohur shtetin tonë dhe pa i ftuar zyrtarët shqiptar të Kosovës. Gatishmëria e kryeministrit shqiptar që të negocioj në kurriz të interesave të Kosovës është një thikë pas shpine, ashtu sikurse ua nguli thikën shqiptarëve në Luginën e Preshevës, ashtu sikurse i shiti interesat e shqiptarëve në Maqedoni. Serbia nuk e pranon shtetin e Kosovës, ndërsa e fton kryeministrin shqiptar që të nënshkruaj për kalimin e serbëve nëpër territorin e saj. Serbia ia kërkoi Tiranës që ta ndajë Kosovën, ashtu sikurse ia kërkonte dikur Milosheviqi Nanos. Zyrtarët shqiptar nuk dhanë asnjë përgjigje publike, për diplomacinë e fshehtë nuk dimë.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Scroll to Top