Dashurohemi marrëzisht

SHKRUAN: EDISON YPI Në fshatin tonë për Dashurinë vrasim e vritemi, rrahim e rrihemi, vjedhim e vidhemi. Një kushuriri im e njohu gruan kur ishte ushtar. Aq shumë e deshi,…

NJË SKENAR I MUNDSHËM PËR MENDJEÇYRYKËT

SHKRUAN: AGIM MORINA Në vitin 1956 ndërmarrja amerikane dhe britanike kundër regjimit enverist dhe titist ka sukses. Bjen regjimi stalinist i Enver Hoxhës në Shqipni dhe shkatërrohet Jugosllavia e Titos…

Read more about the article AI KJÈ KOLOS
XHAFER DEVA - HERO I KOMBIT SHQYPTAR

AI KJÈ KOLOS

SHKRUAR NGA MENTOR THAQI (Kulla duhet t´meremetohet o Xhafer Deva) N´mot t´lig s´dihet kah t´çet hesapi, fryma e rrebeshet godasin, nderi e thotë t´jeshë vertikal n´përballje, m´atânë i dilet me…

Si dukej Xhafer Deva në sytë e Hermann Neubacher

SHKRUAN: MILAZIM KRASNIQI Në kujtimet e Herman Nojbaherit, emisarit special të Rajhut të Tretë (Hitlerit) në Ballkan, përvijohet edhe figura Xhafer Devës, krahas edhe disa figurave të tjera të rëndësishme…

Plagjiatura shkencore në Universitet

Shkruan: Emira Selimi Të nderuar miq, sidomos ju politikolog. Meqënëse kam dy libra me titullin “Politika” nga Andrew Heywood dua njërin ta dhurojë. Por dua të ju informoj që njëri…

Read more about the article UniKKatil reagon për Xhafer Devën
Viktor Palokaj - Unikkatili

UniKKatil reagon për Xhafer Devën

Reperi nacionalist Unikkatili i ka reaguar ambasadorit gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, i cili u shpreh i shqetësuar lidhur me restaurimin e shtëpisë së Xhafer Devës në Mitrovicë. Reperi e…

4 shkurtin e provokoi 3 shkurti 1944

SHKRUAN: KASTRIOT DERVISHI Sipas raportit të datë 5.2.1944 të komandantit të Xhandarmërisë së Tiranës, major Subhi Topulli, ora 16.00 të datës 3.2.1944, prapa Ministrisë së Arsimit (Ministria e Financave sot,…

AMBASADORI GJERMAN I MANIPULUAR

SHKRUAN: SEFEDIN KRASNIQI Serbia dhe ambasadori gjerman kunder restaurimit të shtepise se Xhafer Deves. Krejt normal qe Serbia eshte kunder Xhafer Deves, sepse e ka detyruar četnikun Kosta Pečancin të…

REAGIM I GANI GECIT PËR XHAFER DEVËN

Në vitin 1999, Komandanti Gjerman i forcave të NATO-s, i jep 30 minuta kohë komandantit serb të largohet nga Kosova. Të dashur miq, në vitin 1940-1941, kohë kur kanë ardhur…