SIGURIMI I SHTETIT, KËRCËNIM PËR DEMOKRACINË

Shkruar nga Petrit  MULLA

Shqipëria me një regjim kriminal dhe pinjollët e tij vazhdojnë të kërcënojnë Demokracinë e brishtë shqiptare nëpërmjet ish-Sigurimit te Shtetit! Regjimi kriminal i Enver Hoxhes ende mban nen kercenim shume shqiptare, duke i kercenuar ata me dosjet e Sigurimit famkeq te shtetit!

Diktatura me e eger ne bote, me njerzit me te kontrolluar ne bote, te survejuar ne menyren me te imet. Behet fjale per shifra te çuditshme bashkepuntoresh te sigurimit te shtetit, me shume se 250 mije shqiptare i sherbenin ne menyre vullnetare ose me nje pagese minimale 120 leke ne muaj. Zelli i sherbimit te tyre mbante nen kontroll njerzit me te afert te tyre, furrnizonte me informacion oficeret ose kalecat e ketij regjimi, qe nuk linin gje pa bere ne kurriz te njerzve te thjeshte.

Sigurimi i Shtetit Komunist duhet te kishte dhene llogari perpara ligjit, per abuzimet qe ka bere me te drejtat e njeriut dhe me jetet e shume shqiptareve. Mbi 100 mije shqiptare u bene viktima te regjimit me kriminal ne bote, te ndihmuar nga Sigurimi i shtetit shqiptar, me format me te egra, tipike ruse, per te nenshtruar nje popull te tere.

Pergjegjesit e kesaj maskarade jane ende gjalle dhe marrin pensione te majme dhe mbajne dekorata per sherbime patriotike ndaj Atdheut. Keta kuadro te devotshem te Sigurimit te shtetit shqiptar, kane mbushur dosje te pa mbarimte, rreth 32 milion faqe te shkruara, per 2-3 miljone Shqiptare qe jetonin ne Shqiperi ne kohen e Diktatures!

Te nderuar miq dhe mike, shifrat jane te renda dhe Demokracia 26 vjeçare eshte dorezuar perballe nje agresiviteti te tille, kjo eshte edhe arsyeja qe Shqiperia ndodhet ne kete stanjacion te pa mbarimte. Gjykimi para shqiptareve i atij institucioni famkeq, do ti hapte rruge nje dekriminalizimi te vertete!

1 Koment

  1. Jo mor zotëri ballist, jo. Ata që ti i quan të kërrcënuar nga dosjet e sigurimit të shtetit, janë vërtet të kërcënuar, po ky kërcënim u vjen jo nga ish Sigurimi i Shtetit i cili nuk egziston më, por janë të kërcënuar nga aktiviteti i tyre kundër Atdheut.
    Ja psh, një ish spiun i UDB-së, i ASFALI-së e kujt flame tjetër, është i kërcënuar sepse kur dosja e tij ti bëhet publike, populli do e tregojë me gisht e do i shtohet urrejtja ndaj tradhëtisë të tij. Pastaj ato përrallat tuaja me shifra dhe me paga për bashkëpuntorët vullnetarë që i kanë shërbyer me dehotshmëri Atdheut, mbai për vete po kërkënd nuk gënjen dot.
    Me që që po përmënd dosjet e Sigurimit po të them se aty ke dhe dosjet e bashkëpuntorëve dhe shiko se sa me atdhetarizëm kanë vepruar vullnetarisht, apo të detyruar nga molepsja e tyre në veprimtari tradhëtare. Shiko se aty ke dhe rregulloret, urdhërat dhe udhëzimet mbi bazën se si zgjidheshun e si tërhiqeshin në shërbimin sekret të asaj kohe. Po ju nuk u referoheni e ti publikoni ato se ju djeg ajo drejtësi, korrektësi dhe atdhetari mbi të cilat punohej, sepse vetë ini të lyer nga llumi i tradhëtisë dhe mundoheni të “mbuloni Diellin me shoshë”.
    Bishti i shtrembër i qenit ka për t’u ndjekur nga pas tërë jetën deeeeri sa populli tja u presi edhe juve ashtu si para ardhësve tuaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *