Mos i ikni te vertetes per bacen Adem

Shkruan: Mehmedali Jashari

Komunistet shqipefoles, si krijese ruso serrbo sllave, qe nga fillimi me Enver Fadil Hoxhet e deri me sot me Edi Ramen dhe gjithe e majta komuniste, jane terhequr e riterhequr per hundesh nga çarqet greko ruso serrbe. Se kam fjalen per tru shperlamit, komunistet e thjeshte, turmat brohoritese.

Duke u be argati i tyre me dije e pa vetedije, disa kane rene viktime e propogandes se demagogeve djallezore, envero-titist e staliniste. Kjo bande e djajeve,  demagogeve dhe te kamufluare te ish regjimit te çoroditure dhe çorientuar politikisht, te eture per pushtet, shume deme i kane sjelle dhe i sjellin Kombit Shqyptar!

Baca Adem, shume gjera i ka peshtjelle, duke u fshehur pas viteve te burgut dhe patriotizmit, duke arsyetuar ideologet e tij sipas kohes, here Titon me socializmin modern jugosllav, e here Enver Hoxhen me komunizmin e forte staliniste!

Shqyptaret kane te drejte te pyesin; Baca, a ishte pjese e kesaje bande demagogesh enveriste, qe i sherbente majtisteve t’Shqiperise!? Apo ishte nje figure e pastert kombetare, qe i bashkonte Shqyptaret? Kete kurre se çartesoi baca Adem!

Pasi doli nga burgu, pas disa intervistave ne Beligrad, lavdrimi i kriminelit dhe trathetarit Enver Hoxha, rreshtimi i ti ne krahe te se majtes ne Shqiperi, afersia ndaj lidereve komuniste, sidomos Fatos Nanos dhe spiunazhit te fshehte ish-komuniste, bandes hakmarrja, intervistat dhe shkuarja e ti disa here ne Serrbi, gatishmeria e baces per nje gjuhe te perbashket me jugosllavet dhe dashuria e simpatia e tij ndaje popullit serrb!

Lufta e ashper kunder demokracise dhe Dr.Rugoves. Shqyptaret pyesin me te drejte, vertete, kush ishte baca dhe çfare deshti te ben, qe iu kundervu Dr Rugoves, me aq ashpersi e vendosmeni! Nuk la gje negative pa e thene, s’la shpifje pa e sajua e perseriture, kunder Presidentit te Kosoves dhe liderit te te gjithe Shqyptareve, Dr Rugoves! Kurse ne krahasim me ashpersin e ti ndaj kundershtareve te tij Shqyptar, baca ishte i urte dhe i bute ne dialog me serrbet, i gatshem te bashkpunon per krijimin e nje Ballkanie dhe bashkejetese me serrbet!

Krejte kjo ishte me pika te shkurtera, aq sa ka permbajtje dhe jo me shume se kaq veprimetaria e tij pas daljes nga “burgu”. Ne shyptareve na ka mbetur ta zbulojme vaktin(kohen) e hapsanes se baces Adem me shoshkiqat!  Deri tash, as nuk e dim se kush e ka vizitu ne burg! Baca, kurr ska fole! I ka ike gjithmone te vertetes.

6 Komente

  1. Komunizmi eshte opium per popullin he kuptimin me te felliqet the fjales.Aden Demaqi ka qene I indoktrinume he place prej marksizmit she enverizmit.Edge he burg per Enver Hoxhen ka ra.Indoktrinimi I ketij enveristi the pakorrigjueshem eshte edhe sot our ka pa vete we be cfare mjerimi dhe mizerje ishte Shqipnia e Enver Hoxhes,kjo eshte e pafalshme.Turp te kete,edhe une lyp me pass turp komunistat.E pakonceptueshme ! Merit on never I,pak e ka pas ate burg qe ka bo.Ah sikur ta kish bo ne Shipni te Enverit…….prape ky komunist do ish.

  2. Nuk eshte problemi.te Baca Adem ngase nuk ka kur fare pushteti por te ato qe jane ne pushtet dhe hala hakmirren ndaj niperve.dhe sternipave.te ballisteve.

  3. Është enigmatike:afër 30 vite në burg dhe doli gjallë,bile goxha vital!Thonë:gjatë Luftës shetiste lirshëm rrugëve të Prishtinës pa i munguar as një qime floku?
    Ky kërkonte Ballkani,ndërsa Rugova Kosovën e pavarur dhe sovrane…janë shumë pyetje qp kërkojnë pëegjigje dhe sqarime!..??

  4. E verteta vlene per te gjithe njerzimin njete dhe per bacin Adem Demaqi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *