Azem Vllasi ka qenë instrument – fshesa e ndytë e nevojtores

Në emisionin “Komiteti”; prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjinin, e ftuar ishte Lumi Hadri -Devine, aktiviste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila ka folur për babanë e saj, historianin Ali Hadri. Në lidhje me diferencimin e tij nga sistemi komunist, ajo thotë se lideri komunist, Fadil Hoxha, ka sakrifikuar babën e saj. “Qifti i Azem Vllasit ka qenë instrument që e ka kryer punën – fshesa e ndytë e nevojtores. Nesër edhe atë ndoshta do ta rehabilitojnë”, ka thënë ajo, duke shtuar në duart e Fadil Hoxhës është gjaku i nacionalistëve shqiptarë për çka nuk meriton admirim.

4 Komente

  1. Zonja Hadri tregon se eshte antare themeluese e Keshillit Kombetar Shqiptaro American, e jo e Liges Qytetare Shqiptaro Amerikane te Dio Guardit.
    E keni keqkuptuar. Gjeshashtu organizoi takimet per statusin final te Kosoves per dy vite e gjysem. Ne Kato takime moren pjese lideret e organizatave te komunitetit Shqiptaro-Amerikan me antarin American te Troikes , Ambasadorit Frank Wisner te perzgjedhur nga Sekretarja e Shtetit Condoliza Rice. Kato takime jan raportuar regullisht nga gazetari Beqir Sina per Boten Sot dhe nga gazeta Illyria. Me nje klikim ne Google mund te vertetohen keto fakte.

    1. O njeri me AMERIKE nuk ka “trojka” por tresha more shkavelll.

      1. Jo trojka, por Troika eshte termi qe e perdorte Ambasadori Wisner. Ai eshte Amerikan dhe jo shkavell.

  2. Berat Buzhala Lume Hadri nuk ka qene ndonji aktiviste shume e flakur ka qene aktiviste si 99% te shqiptareve te amerikes nuk eshte e vertet se ajo ka qene nji nder themeluesit e Liges Shqiptaro Amerikane.Ne kete emision ka shume supozime,trillime rrena dhe shume jo te verteta .Berat shume leht e ki me u vertetu shko ne web faqen e AACL-Dio Guardi atu mund ti gjeni te gjitha faktet e verteta prej vitit 1988 e deri me sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *