Bashkësia Islame e Kosovës, e pushtuar prej vahabistëve dhe neo-otomanëve selxhuk

Shkruan: Arbër Gashi

Populli shqiptar në Kosovë është duke e përcjellur me vëmendje të shtuar dhe brengosje të madhe aktivitetin antishqiptar dhe terrorist të vahabistëve, neo-otomanëve selxhuk dhe shërbimeve sekrete serbo-ruse. Shqiptarët e Kosovës, pas një lufte të tmerrshme dhe të pabarabartë me pushtuesin gjakpirës serbomadh, kanë shpresuar se Kosova tashmë do të jetë e lirë, demokratike, shqiptare, e integruar në BE, në NATO dhe në miqësi të përhershme me SHBA-të.

Shqiptarët e Kosovës kanë besuar, se Kosova jonë shqiptare, pas agut të lirisë së shumëpritur e të larë me gjakun e mijëra e mijëra dëshmorëve, nuk do të bjerë më asnjëherë në kthetrat e verbërisë dhe shpresës mesjetare të ish-pushtuesve!

Shqiptarët e Kosovës kanë shpresuar, se heronjtë e Kosovës shqiptare do të jenë ata që e meritojnë këtë epitet!

Megjithatë, siç po e dëshmon ora e zezë që po troket në dyert e çdo familje të ndershme shqiptare, gjenerata e luftës së lavdishme për liri e bashkim kombëtar, e ka bërë “hesapin pa hanxhinë”, pa i pyetur fare drejtuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës, se a e duan ata apo jo një Kosovë të lirë, një Kosovë të çliruar nga kthetrat asimiluese, poshtëruese, terroriste dhe pushtuese të Serbisë e Turqisë?

A e duan vallë krerët e Bashkësisë Islame të Kosovës, një Kosovë shqiptare?

A e respektojnë drejtuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës historinë tonë kombëtare? A i përkujtojnë ndonjëherë drejtuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës masakrat dhe gjenocidin e Perandorisë Osmane ndaj kombit shqiptar? Pse krerët dhe imamët e Bashkësisë Islame të Kosovës i mohojnë dhe i arsyetojnë veprat kriminale, masakrat, terrorin, dhunimet dhe gjenocidin e ushtrive pushtuese osmane në trojet shqiptare?

Përgjigja që marrim prej vet krerëve dhe imamëve është vërtetë brengosëse!!! Pse të heshtim ne shqiptarët, kur krerët aktual të Bashkësisë Islame të Kosovës po e dëshmojnë me punën e tyre se ata nuk e duan aspak Kosovën shqiptare? Nuk e duan fare një Kosovë të vetëdijësuar e krenare për historinë e saj të lashtë pellazgo-ilire. E urrejnë, e luftojnë kudo dhe nuk e respektojnë fare kulturën dhe autoktoninë e racës shqiptare!

E pra, ku mund të gjejmë një faqe më të zezë të asimilimit, të urrejtjes, të antishqiptarizmit dhe të racizmit, se në interpretimin antishkencor të Betejës së Kosovës? Si duket, e kuptuan tashmë edhe shqiptarët e heshtur, se Beteja e Kosovës për imamët e Bashkësisë Islame, për priftërinjtë e Kishës uzurpatore serbe dhe për “historianët” e Akademisë Serbe të Shkencave, është dëshmi e marrëveshjes së tyre historike dhe politike për të sunduar me dhunë e gjenocid, shqiptarët dhe Kosovën.

Deri kur? Deri kur vallë do të heshtim para politikës së ish-pushtuesve, që synojnë poshtërimin tonë kolektiv si popull dhe si qytetërim i lashtë? Deri kur do të heshtim ne shqiptarët, para politikës së atyre që së bashku me jeniçer e çetnik, kanë dhunuar motrat e gratë dhe kanë shkretuar tokën shqiptare? Deri kur do të heshtim, për shqiptarët e kryqëzuar nga Turqia? Athua vallë do të heshtim sikurse po e bëjmë këtë për Masakrën e Bihorit, Masakrën e Tivarit dhe 80 000 dëshmorët e Luftës së Dytë Botërore?

Deri kur do ta durojmë torturën e politikës së instrumentalizimit të besimit dhe synimin tradhtar të kësaj politike?

Se Bashkësia Islame e Kosovës është pushtuar dhe po drejtohet nga politika e vahabistëve dhe neo-otomanëve selxhuk, këtë e kanë bërë të qartë në prononcimet publike vet drejtuesit e saj! Prandaj, ka ardhur koha edhe për ne shqiptarët, që kësaj bashkësie ti themi hapur dhe me vendosmëri atdhetare, se ajo e ka bërë hesapin pa hanxhinë, sepse ne shqiptarët nuk do ta pranojmë asnjëherë asimilimin e dhunshëm, poshtërimin tonë nacional dhe perspektivën e ferexheve vahabiste për fëmijët tanë.

 

2 Komente

  1. Pajtohem plotësisht me shkrimin e mësipërm se vetë islami është terror dhe se muslimanet janë praktikues dhe ushktrues të dhunës kundrejt popullit shqiptar.Islami ishte i huaj për shqiptaret dhe i huaj mbeti sepae nuk
    arriti kurr të integrohet interesave kombëtare por gjithmon antikombëtar prandaj duhet zhdukur nga faqja e tokaveshqiptare.

  2. Nuk ka vehbista ne BIK, por ka musliman, sepse te gjithe muslianet jane identik, dhe nuk jane dy, tre apo kater apo X, Islama….Islami eshte nje : terrorist dhe i dhunshem. BIK eshte vetem praktikues normal i islamit te dhunshem. ..

    Se pari duhet te ke i te qarte se ISLAMI ndalon kombet….dmth ndalon kombin Shqiptar, …..mbi kete urdher punojn te gjithe 32 mije muslimanet e Kosoves…pa asnje perjashtim. Duke filluar prej Naim Trrnaves, Xhabir Hamitit, Lavdrim Muhaxherit, Ferid Aganit, Irfan Salihut, Shefqen Krasniqit, Mazllam Mazllamit, Lutfi Hazirit , Fuaf Ramiqit….etj.

    Ose je Shqiptar ose Musliman.

    Pik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *